Hledají se finanční přispěvatelé

Protože každá sranda něco stojí a my se pustili do několika právních bitev, kterými chceme potvrdit svobodu slova, právo na informace a na nenásilný protest, mohou nás výrazně podpořit také finanční dary. Přestože věříme, že více než finanční dar je vaše vlastní aktivita nebo participace, budeme rádi také za finanční podporu.

Aktuálně je jeden člen redakce ve dvou soudních sporech:

1) Žaloba na nesprávný postup úřadu, kvůli kterému desítky těžkooděnců prováděly domovní prohlídku u člena redakce GreenAction. Podle policie je na webu GreenAction něco závadného a jeho redaktoři nemají nejspíš žádná práva. Redaktor požaduje za policejní zásah odškodné ve výši 100 000 Kč. V současné době není pro tento případ finanční pomoc potřeba, protože jsou prostředky na právní zastoupení dostatečné. Nicméně v budoucnu, pokud se případ protáhne do dalších instancí, bude pomoc potřeba. O vývoji případu budeme informovat.

2) Správní žaloba na ministerstvo vnitra za rozhodnutí, že náš redaktor nemá právo na informace o ceně posudku, které vypracoval JUDr. Štěpán Výborný na  prohlášení Sítě revolučních buněk. Protože se již v minulosti ukázalo, že neúměrná výše ceny může značně ovlivnit samotné znění posudku, požadujeme transparetnost v trestních kauzách za důležitou. V žalobě požadujeme vydání informací, které samozřejmě následně zveřejníme. Právní zastoupení je v tomto případě zdarma, ale soudní poplatek činí 3 000 Kč. V současné době je vybráno 3000 Kč na tento případ (alokováno z vyhraného soudního sporu níže).

Jeden soudní spor je vyhraný:

1) Správní žaloba na postup policie proti nenásilnému (sic neohlášenému) shromáždění, které nesouhlasilo s pochodem vyjadřující nenávist vůči uprchlíkům ze zemí postižených válkou, globální ekonomickou nerovností a klimatickými změnami. Policie se snaží kriminalizovat zhruba sto účastníků tohoto shromáždění na základě shromažďovacího zákona. Rozhodnutí soudu může označit postup policie za nezákonný. O výsledku soudního sporu zde.

Kromě soudních poplatků a právního zastupování vznikají další náklady jako cestování za právníky, tisk materiálů, poštovné atd. Dále se účastníme celé řady správních řízení. Jejich výsledkem mohou být úřední dokumenty, které zveřejňujeme. Na kontě pro další tři připravované žaloby je v současnosti 2 000 Kč.

V případě úspěchu v soudních sporech budou náklady za soudní poplatky a právní služby navráceny stejně jako vyplaceno případné odškodnění. Tyto peníze budou použity na další soudní spory, navráceny těm, kteří o to požádají, nebo věnovány skupinám bojujícím v ekologických kauzách a kampaních. Více aktuálních informací na blogu Zaplaven paragrafy

Bankovní spojení, č. ú.: 8760190237/0100 (do zprávy pro příjemce uveďte: GREENACTION) Skrze email nás můžete informovat o platbě a vašich případných preferencích, v jaké z uvedených kauz peníze můžeme použít. Děkujeme za podporu.