Ropný průmysl si za svůj cíl pro přímou akci s názvem Crude Awaiking vybralo několik stovek klimatických environmentálních aktivistů a aktivistek. Ropný průmysl zhoršuje klimatické změny a má devastující dopad na lokální komunity a životní prostředí na různých místech světa, jako jsou Kanada nebo Ekvádor. Právě v Ekvádoru způsobila ropná společnost Texaco jednu z největších ekologických katastrof na světě. Místní komunity, které již trpí zvášenou mírou různých druhů rakovin, nemají jinou možnost než získávat potravu ze zamořeného prostředí. Těžba ropných písků v kanadské Albertě představuje největší industriální projekt součastnosti a podílejí se na něm společnosti jako BP, Shell, Exxon, Chevron, Petro Canada a další. Ropné písky, které patří mezi tzv. nekonvenční zásoby ropy, ukrývají celosvětově obrovské zatím netěžené zásoby této suroviny. Jejich těžba má neporovnatelně vyšší dopad na životní prostředí i v množství emitovaných skleníkových plynů než zásoby tzv. konvenční ropy. Těžba světových zásob ropných písků odsune ropný zlom o několik desetiletí, prodlouží naši závislost na fosilních palivech a oddálí od udržitelného způsobu života.
Akce byla dopředu pečlivě naplánována, aby měla co největší dopad. Během uplynulých dvou měsíců probíhala mobilizace na tuto akci s tím, že proběhne na předem neznámé cíle v sobotu 16. října v Petropolis – centru Londýna. Byly zorganizovány tři bloky na třech místech, kam se aktivisté a aktivistky dostavili/y na desátou hodinu dopoledne. Pomocí sms systému se aktivisté a aktivistky dozvědeli/y místo blokády. Byla jím ropná rafinerie ve Standfordu (Essex), který je vzdálen asi 50 km od Lonýna. Všechny tři skupiny byly nedaleko vlakových nádražích a dozvěděly se informaci o cíli koordinovaně tak, aby měla policie co nejméně času na přípravu a nestihla blokádě zabránit. Přesto není dopad celé akce zatím jistý. Společnost Petroplus, které rafinerie patří, tvrdí, že blokáda neměla dopad na provoz rafinerie, přestože se utvořila kolona dopravních cisteren. Cílem akce bylo přerušit dodávky ropy do Londýna. Pozitivní zprávou je, že policie nezatkla žádné aktivisty ani aktivistky, kteří se na akci podíleli/y. Ovšem nelze vyloučit, že se v budoucnu nebude v souvislosti s akcí ještě zatýkat. Na podobné loňské akci, která měla za cíl tepelnou elektrárnu Redcliffe, si policejní sledovací tým FIT (Forward Inteligence Team) vytipoval špatně maskované aktivisty a aktivistky, které dlouhodobě sledoval a následně zatkl, a provedl u nich domovní prohlídky.
Organizaci blokády podpořila koalice environmentálních skupin, které se podílejí na přímých akcích: Camp for Climate Action, Rising Tide, Plane Stupid, Earth First, Liberate Tate, Space Hijackers, Laboratory of Insurrectionary Imagination a UK Tar Sands network. Akce je součástí týdne přímých akcí za klimatickou spravedlnost, který vyhlásila Climate Justice Action (CJA) na 12. – 16. října. Tímto týdnem CJA, která tvoří globální zastřešující síť klimatického hnutí, podpořila jihoamerickou organizaci Global Minga, která vyhlásila 12. říjen na den přímých akcí proti klimatické nespravedlnosti. 12. říjen je Kolombův den – den objevení Nového světa a začátek jeho kolonizace. Změny klimatu představují nový způsob kolonizace: zničení společného klimatického systému planety částí jejích obyvatel a přitom nechat za následky platit ty, kteří nemají prostředky se s tím vyrovnat. Když se nespravedlnost stává zákonem, je odpor povinností!!!
antifa.cz