V pátek 23. července ve 23.23 UTC (koordinovaného světového času) se European Climate Exchange (ECX), vedoucí trh pro obchodování s emisemi oxidu uhličitého v Evropě, stal terčem útoku hacktivistů autonomního tech kolektivu *decocidio* (#ϴ). (pozn. přek.: název je odvozeny od slov: „deco-“ což je anagram pro slovo kód a „-cidio“ pocházejícího z latinského slova pro zabíjení)
Veřejným aktem digitální přímé akce byla sestřelena webová stránka ECX a nahrazena naší zprávou v úsilí pokusit se zvýšit povědomí o obchodu s uhlíkem, který je nebezpečným a falešným řešením klimatické krize. Tímto také podporujeme grassroot aktivisty v boji proti mocenským strukturám a společnostem šmelícími z nefukčního plánu obchodování s emisemi,” uvedli aktivisté v prohlášení k útoku.
Obchod s emisními povolenkami na oxid uhličitý je jednou z korporátních strategií, která má údajně řešit klimatické změny a zároveň nechat „fungovat trh“. Jde o to, že pro některé podniky je snížení emisí oxidu uhličitého jednodušší a levnější než pro jiné a tímto by byly podniky s nižšími emisemi zvýhodněny. Když se budou každý rok vydávat povolenky emisí, které se postupně snižují, ale které lze rovněž prodávat a kupovat, mohou vlády teoreticky dosáhnout celkového snížení uhlíkových emisí a ekonomiku zatížit co nejméně.
Systém emisního obchodování v EU začal v roce 2005. Zahrnuje velké průmyslové komplexy, elektrárny a továrny, které tvoří necelou polovinu emisí oxidu uhličitého v EU. Ačkoli byly povolenky vydávány zdarma, výrobci elektřiny zvýšili ceny, aby „vykompenzovali“ náklady na tento systém, což jim přineslo nečekané výnosy. Zároveň firmy i státy nadhodnotily své emise při vstupu do systému, což vedlo k nízkým tržním cenám povolenek a oslabilo stimulující motivy pro snížení emisí. Není se tedy co divit, že emise v EU stále stoupají. EU má v úmyslu zaplnit některé díry v systému. Například chce vydražit některé povolenky místo toho, aby je rozdávala. Nicméně se EU nechystá odstranit jeden z největších problémů systému emisního obchodování, a to fakt, že uhlíkové povolenky lze jednoduše koupit od rozvojových zemí a obejít snižování emisí v rámci EU.
Před pouhými pár lety některé korporace tvrdily, že klimatické změny nejsou problém. Později, když začaly klimatické změny skutečně nastaly a šíření dezinformací již nebylo udržitelné, se náhle korporace stavěly do čela navrhovaných změn. Aby se vyhnuly regulačním opatřením, které by ovlivnily jejich profit, tlačila většina velkých korporací na vlády a obyvatelstvo, aby využily tržní řešení. Obchod s uhlíkem nepředstavuje problém proto, že si je oblíbily korporace, nýbrž proto, že jsou v boji s klimatickými změnami neúčinné. Nadnárodní společnosti je mají rády, protože skutečná řešení jsou v protikladu s jejich krátkodobými zájmy. Dnes se již čím dál častěji ukazuje, že tato řešení mnoho úspěchu v boji s klimatickými změnami nepřinesou.
antifa.cz
Pingback: Vzestup hnutí za klimatickou spravedlnost | GreenAction