John Zerzan je jedním z předních kritiků civilizace. Zerzan je radikální anarcho-primitivista a je tak přesvědčen, že se musíme zbavit civilizace a domestikace a “vrátit se” k prehistorickému způsobu života ve spojení se Zemí. Zdroj: Interview: Anarcho-Primitivist Thinker and Activist John Zerzan By Alex Birch
Kdy bylo poprvé, co jste skutečně začal zpochybňovat moderní civilizaci?
Civilizaci jsem začal zpochybňovat na počátku 80. let. Cesta k tomu začala v 70. letech, když jsem se díval na počátky industrializace v Anglii, což vedlo k určitým závěrům o povaze technologií (je to vždy o hodnotách, nikdy ne neutrálních). To vedlo k přemýšlení o dělbě práce, a brzy poté jsem byl konfrontován povahou civilizace. V době, kdy Fredy Perlman dělal podobné závěry.
Většina lidí se dnes shoduje, že žijeme v těžkých časech, ale jen málokdo by se odvážil tvrdit, že systém je od základu chybný. Co Vás přivádí k obraně radikálního stanoviska, že nemůže reformovat civilizaci, aby lépe vyhovovala našim potřebám a budoucího zdraví naší planety?
Freud viděl civilizaci jako příčinu neuróz (Civ and its Discontents), Jared Diamond tzv. domestikaci (základ civilizace) označil za “Největší omyl v historii lidstva”. To není tak těžké přijít k radikálnímu závěru o tom, co je těžší je navrhnout alternativu.
Velkou část Vaší kritiky civilizace je, že vytváří hierarchie a nerovnosti. Je možné, aby se lidé zcela zbavili mocenských struktur?
Myslím, že je možné se zbavit struktur, konec konců. Nezdálo se, že Homo je potřeboval po více než dva miliony let. Mocenské struktury se skutečně objevují docela nedávno. Přišly s domestikací, následovně to urychluje civilizace.
Německý antropolog Hans-Peter Dürr provedl studii během 80. let, v níž popisoval primitivní kmeny v moderní době vykazující extrémní sociální vinu nad nahatou a sexualitou. Nejsou zde jiné nečisté příklady primitivních kmenů, kde sociální a kulturní normy zastávají moc a pohlavní struktury jako součást každodenního života?
Primitivní je termín docela k ničemu. Rozhodující je, zda lidé praktikovali nějakou domestikaci. Zní to zjednodušeně, ale platí to všeobecně. Myslete na chování či postoje, které bychom mohli považovat za negativní. Existovalo to před domestikací? Ne, je jednoduchá odpověď.
Theodor Kaczynski odmítal levičáctví, jelikož věřil, že by tak nutně podporoval kolektivismus, a tak růst velkých společností. Souhlasíte, s ním, nebo jste si vybral jinou ideologickou cestu?
Já s tím souhlasím. Jsem proti levici. (“Post levicový” je falešný pojem, neznamená nic.)
Kaczynski také skvěle prohlašoval, že technologie vytváří podnět pro další růst. Je technologie nutné zlo nebo je primitivní technologie v malých komunitách přijatelná, pokud se nerozvijí do průmyslové formy?
Nástroje jsou v pořádku, ty, které zahrnují malou nebo žádnou dělbu práci/specializaci. Systémy technologií jsou “nutné zlo”, pokud chcete ekologické katastrofy a vyprahlé techno-kultury (jako je tato).
Řekněme, že bychom zítra měli možnost návratu do lokálních a soběstačných společenství. Chtěli bychom být schopni regulovat nebo zabránit společenstvím ve sjednocení a započatí rozvíjet lepší technologie a více pokročilé životní styly?
Vzhledem k tomu, co víme o špatných výsledcích politického a technologického rozvoje, řekl bych, že lidé nebudou chtít zopakovat tuto cestu.
Řekl jste, že “symbolické myšlení” moderního člověka, včetně jazyka, matematiky a času, limituje a utlačuje naši svobodu. Co si myslíte, že vedlo k vývoji těchto věcí – proč si lidstvo vybralo civilizovanou kulturu a ne primitivní? Máme vůbec na výběr?
Má domněnka je, že se velmi, velmi pomalým posouváním přiblížila dělba práce k lidem a připravila půdu pro domestikaci. Všechny společnosti se pohybují zároveň spolu, takže je těžké zvrátit věci – což je velkým motivem technologie, která nikdy nejde dozadu. Celá otázka symboliky je spojena, myslím, že s pohybem odcizení. Pokud není jen náhoda, že obojí, jak se zdálo, přichází společně.
Kaczynski tvrdí, že musíme zničit klíčové prvky průmyslové společnosti, abychom se vrátili k před industriálnímu pořádku. Myslíte si, že je to realisticky možné, a pokud ano, existují etické limity radikálního aktivismu proti současnému uspořádání?
Myslím, že prvky musí být zničeny, ale v případě, že obyvatelstvo chce technologie, což bude pravděpodobné, obávám se, že se prostě znovu obnoví. Takže problém je hlubší, než jen fyzicky ničit věci. Limity militantnosti se zdají být určeny v tom, jak vážná situace je podle něčího odhadu. Lidé, kteří jsou šokováni radikálními činy, jsou v podstatě ti, kteří cítí, že dominantní pořádek je především hlučný a zdravý.
Myslíte si, že zelení anarchisti jsou organizováni dost na to, aby byli schopni svrhnout stávající systém a nahradit jej Vaší ideální vizí nebo se anarcho-primitivisti musejí přidat k jiným anti-globalizačním skupinám za účelem růstu síly?
Jaké další “anti-globalizační” skupiny je jedna otázka. Které skupiny jsou například proti globalizaci? Chtít reformovat neznamená se toho zbavit – protože průmyslová existence, masová společnost, je s nimi v pořádku. Ale anarcho-primitivisti nejsou nikde ještě dost silní na to, aby byli rozhodojucí proti tomu.
Jaké změny chcete vidět jako součást snižování dopadů globalizace?
Zrušení globalizace ve prospěch radikálně decentralizované komunity tváří v tvář v duchu společnosti, která přetrvávala po tisíce generací.
Někteří lidé by mohli srovnávat vaše názory s těmi Rousseaovými. Není zde nebezpečí idealizace “divochů” vůči “modernímu člověku”, vkládání romantického obrazu o tom, co to je žít primitivní životní styl?
Romantizace nebo idealizace života mimo domestikaci/civilizaci není dobrý nápad a není pravděpodobné, že cesta za tím bude piknikem. Ale jaké jsou možnosti? Pokračovat v cestě sebevraždy, genocidy a ekocidy?
Současná ekologická krize začíná velmi děsit. Je lidstvo od přírody nezodpovědný druh nebo co nás motivuje k hodnotě zisku a chamtivosti po dlouhodobém období zdraví životního prostředí a nás samotných?
Ne, není to od přírody. Opět platí shledání, že válka, hierarchie, likvidace životního prostředí, systematická objektivizace žen, náboženství, práce, atd. atd. jsou produkty domestikace/civilizace, a že lidem – kteří vařili na ohni dva miliony let – bylo dobře i bez tohoto vznešeného vývoje.
Myslíte si, že kolaps na globalistkou objednávku je nevyhnutelný nebo je zde možnost pro lidstvo sjednotit své nejlepší mozky a vybrat si jinou cestu?
Jsem skutečně nadějný, že jak se realita nadále prezentuje sebe neomylně, že by mohla přijít vědomá volba ve prospěch rozumné existence. Samozřejmě, že je to tím, na čem pracuji.