Kampaň Stop cirkusům se zvířaty v ČR

Cirkus-Alex_fotky-lidi-2-150x150Ač stále ještě velké množství lidí považuje cirkusy se zvířaty za společenskou událost, tak se objevuje stále více odpůrců této nekulturní tradice, která nepochopitelně přetrvala až do 21. století. Důvodem je neznalost úřadů i návštěvníků, o skutečných praktikách drezúry zvířat v zákulisí cirkusů, či v soukromých zoologických zahradách, které cirkusům pořizování a utajenou drezúru zvířat legalizují a umožňují.

Na základě zjištěných informací a skutečností o praktikách drezúry zvířat v zákulisí cirkusů, jsme se rozhodli zahájit kampaň STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR, která má za cíl změnu v zákoně České národní rady ze dne 15. dubna 1992, číslo 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 14a:

Zakázané činnosti s volně žijícími zvířaty (nynější znění)

(1) Je zakázáno
a) provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotarií, terárií a akvárií, v nichž jsou
jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku, s výjimkou
zvířat, se kterými je pracováno v cirkusové manéži,
b) u nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, vyjma delfinovitých, nosorožců, hrochů
nebo žiraf provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v
cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném
veřejném představení, s výjimkou cílených pohybových aktivit zvířat, v zoologických zahradách
(dále jen “drezúra”) a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.

Zakázané činnosti s volně žijícími zvířaty (požadovaná změna ve znění zákona)

(1) Je zakázáno
a) Provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií, v nichž jsou jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku,
b) u divoce žijících druhů zvířat provádět zvláštní způsob výcviku pro přípravu a provedení triků nebo výkonu v cirkuse, divadelním a varietním představení, filmu, televizním programu nebo podobném veřejném představení, s výjimkou cílených pohybových aktivit zvířat, v zoologických zahradách (dále jen „drezúra“) a k těmto účelům s nimi vstupovat na území státu.

Tento §4 obsahuje znění zákona, který se neslučuje s činnostmi prováděnými v cirkusech, které svým jednáním porušují tento zákon o týrání zvířat:

(1) Za týrání se považuje

a) nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly,
b) podrobit zvíře výcviku nebo veřejnému vystoupení anebo obdobnému účelu, je-li toto pro zvíře spojeno s bolestí, utrpením, zraněním nebo jiným poškozením, jakož i vychovávat, cvičit nebo účelově používat zvíře k agresivnímu chování vůči člověku nebo jiným zvířatům,
c) z jiných než zdravotních důvodů
1. omezovat výživu zvířete včetně jeho napájení, nestanoví-li zvláštní předpis jinak,
2. podávat zvířeti potravu obsahující příměsi nebo předměty, které mu způsobují bolest, utrpení nebo jej jinak poškozují,
3. omezovat bez nutnosti svobodu pohybu nutnou pro zvíře určitého druhu, pokud by omezování způsobilo utrpení zvířete,
d) vydat slabé, nevyléčitelně nemocné, vyčerpané nebo staré zvíře, pro které je další přežívání spojeno s trvalou bolestí nebo utrpením, k jinému účelu než neodkladnému a bezbolestnému usmrcení,
e) podávat zvířeti dopingové látky a jiné látky poškozující organismus s cílem změnit jeho výkon nebo vzhled,
g) provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy
uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména
1. kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy,
2. z jiných než zdravotních důvodů řezat paroží nebo jeho části ve vývojové fázi živé tkáně,
h) používat podnětů, předmětů nebo bolest vyvolávajících pomůcek tak, že působí klinicky zjevné poranění nebo následné dlouhodobé klinicky prokazatelné negativní změny v činnosti nervové soustavy nebo jiných orgánových systémů zvířat,
j) vyvolávat bezdůvodně nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy,
k) chovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení,
m) zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání,
n) používat k vázání nebo k jinému omezení pohybu zvířete prostředky, které zvířeti způsobují, anebo lze předpokládat, že budou způsobovat, poranění, bolest nebo jiné poškození zdraví,

 Důvodem této kampaně jsou tyto základní body:

– Cirkusy a jejich standartní drezúra zvířat porušuje zákon o zákazu týrání zvířat, speciálně několik odstavců v §4 (viz výše označeno červeně).

– Drezúra zvířat v cirkusech je regulérním týráním zvířat, která po nich vyžaduje zcela nepřirozené úkoly a je provázena krutým násilím při výcviku.

– Transportní prostory a podmínky pro přesuny zvířat a kočování z místa na místo je stresující pro zvířata a je to opět týrání zvířat.

– Kotce ve zvěřincích nemají dostatečný prostor a zvířata jsou vystavována permanentnímu stresu ze stísněného prostoru, který má za následek stereotypní chování zvířat.

– Cirkusy jsou nevýchovné a ukazují dětem zvířata ve zcela nepřirozených podmínkách a jejich nepřirozené chování, které je vyvoláno stresem a hrůzou z trestu. Děti získávají zkreslené informace, které v nich nevyvolávají skutečný obdiv k divokým zvířatům a přírodě. Děti na základě cirkusů vnímají zvířata jako atrakci a přihlouplá stvoření, která jsou ovladatelná s bičem v ruce.

– Rodiče s dětmi jsou nejcitlivější skupinou ve společnosti a cirkusy zneužívají rodičovské a dětské psychiky, včetně jejich neznalosti skutečných podmínek života zvířat v těchto zařízeních. Rodiče s dětmi žijí v představě, že zvířata dělají vše dobrovolně, nebo pod přijatelným nátlakem a za pamlsek. Ve skutečnosti podporují svojí návštěvou cirkusů týrání a zajetí zvířat v otřesných podmínkách.

– Cirkusáci zneužívají škol a školek k rozdávání lístků zdarma a vyvolávají v neobdarovaných dětech závist a chtíč jít do cirkusů také. Tímto se jim daří dostávat do cirkusů rodiny s dětmi,
které často musí počítat každou korunu rodinného rozpočtu, ale nátlak dětí na rodiče a prarodiče je tak úporný, že nakonec podlehnou.

– Neexistuje žádný mobilní ani stabilní cirkus, který by dokázal vytvořit zvířatům adekvátní podmínky k životu bez používání krutého násilí, které provází výcvik, drezúru a strádání ve zvěřincích.
– Zvířata by neměla být v současné evropské západní společnosti využívána jako atrakce a prostředek k podnikání, které přináší zvířatům utrpení, nadměrnou bolest a stísněné prostory.

– Česká republika by svými zákony měla následovat členské státy EU, i další evropské státy, které již zákaz divokých i domestikovaných zvířat v cirkusech ošetřily zákonem a učinily tak přítrž této zanikající a nekulturní tradici minulých staletí.

 Strategie spolupráce organizací na ochranu zvířat, občanských sdružení a hnutí:

– Současná nejednotnost organizací na ochranu přírody nahrává subjektům, které zacházejí krutě se zvířaty, ať už divokými, tak domestikovanými i hospodářskými, s cílem na této krutosti vydělávat peníze.

– Jedno z nejcitlivějších a nejméně medializovaných témat týrání zvířat současnosti, jsou výcvikové metody a drezúra v cirkusech, což je třeba změnit a tlačit na média o zapojení se do této kampaně.

– Společný boj za zákaz vystupování zvířat v cirkusech v České republice, by se mohl stát symbolem sjednocení organizací na ochranu zvířat a důkazem pro širokou veřejnost o nutné spolupráci lidí a ochránců práv zvířat.

– Kampaň STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR, by se měla stát symbolem odporu proti týrání zvířat a dobrým odrazovým můstkem pro pokračování dalších problematik týrání zvířat. Je třeba lidem dokázat, že jsou zvířata cítící a myslící tvorové, kteří mají svá práva a potřebu přirozeného života. Lidé musí pochopit, že zajetí divokých zvířat je špatná věc.

– Na základě této spolupráce by se měly organizace na ochranu zvířat sjednotit ve výchovně vzdělávací kampani ve školách i na veřejnosti a cíleně dětem i lidem vysvětlovat negativní dopady navštěvování cirkusů, kterým se podílejí na týrání zvířat a jejich přežívání.

– Všechny spolupracující organizace by měly na svých webových stránkách umístit kampaň STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR a stejně tak informovat veřejnost o této kampani ve svých informačních stáncích, na svých pracovištích, veřejných akcích.

– Každá spolupracující organizace se samostatně zapojí do šíření kampaně ve svém regionu, dostane zpracované cd s propagačními materiály v elektronické podobě (návrhy na trička, placky, samolepky, plakát, letáček, krátký film). Tyto materiály použijí k propagaci kampaně a z výtěžku mohou tuto kampaň též zpětně financovat.

– Pokud bude zájem o veřejné přednášky o týrání zvířat v cirkusech, tak jsme schopni dorazit na jakoukoli víkendovou akci v rámci dne Země, dne Zvířat apod. a uskutečnit přednášku s organizační pomocí regionálního partnera kampaně.

– Je třeba jednat s obecními i krajskými úřady o zákazu vystupování cirkusů se zvířaty v jednotlivých regionech a tímto se postupně šířit až na celorepublikovou úroveň. Je třeba získat první vesnici, město, okres, či kraj, který se stane nositelem tohoto zákazu a půjde příkladem. Zde je třeba začít s cílenou osvětou a přesvědčit školy i veřejnost, aby se připojila.

Cílová místa pro šíření propagace:

Mateřské a základní školy, rodinná a mateřská centra a poradny, psí a kočičí útulky a prodejny, čekárny ve veterinárních ordinacích, čekárny v ordinacích dětských lékařů, informační stánky na veřejných akcích, restaurace, sportovní kluby a jiná kulturní zařízení. Zároveň se budeme snažit do kampaně zapojit zoologické zahrady po celé České republice a Unii českých a slovenských ZOO.

Ukažme cirkusům a dalším subjektům, které se podílejí na týrání zvířat, že jsme jednotní a že budou muset počítat s organizovaným odporem ochránců přírody a zvířat, kteří neustoupí. Ukažme jednotu i úřadům a vládě, která musí pochopit, že by měla stát za ochranou zájmů veřejnosti a nikoli krýt podnikatelské zájmy „komediantů a cirkusáků“, kteří nejen nectí práva zvířat, ale dokonce ani zákony České republiky.

 Struktura odporu:

1) Úřední skupina – skupina vybraných ochránců zvířat, která se bude věnovat styku s úředníky, úřady a vládou. Tato skupina musí zachovávat základní diplomatická pravidla, ale nesnižovat se k ústupkům, které by nebyly předem dohodnuty. Základem bude jednota v požadavcích na vládu, státní veterinární správu apod.

2) Skupina pro styk s veřejností – jednotlivé regionální skupiny, které si vezmou za cíl šíření informací v regionu za pomoci dobrovolníků (využití středních škol). Tato skupina bude též poskytovat informace na veřejných akcích, v info stáncích, bude vylepovat plakáty, rozdávat letáky a šířit informace o reálném týrání zvířat v cirkusech.

3) Bezpečnostní skupina – v případě cílené informační kampaně před cirkusy bude nutno nahlásit veřejné shromáždění na obecní úřad, informovat o této události policii, média. Zároveň musí být vytvořena bezpečnostní skupina, která vytvoří jakýsi štít před případnými fyzickými útoky cirkusáků. Ideální by byla spolupráce s kynologickými centry a psovody.

4) Společné akce – na základě dohody všech spolupracujících organizací by se měla několikrát do roka zorganizovat legální ohlášená demonstrace nebo veřejné shromáždění na předem dohodnutých akcích. Tyto akce se budou spojovat s nenásilným odporem proti cirkusům. Bezpečnost budou zajišťovat bezpečnostní skupiny. Tyto společné akce by se měly odehrávat především na úrovni okresních a krajských měst. Ideálním důvodem k takové akci je každoroční jarní a podzimní cirkusový festival v Praze, který organizuje neblaze proslulý Arthur Kaiser (cirkus s delfíny).

5) Dokumentaristé – důležitou součástí boje proti týrání zvířat budou skupiny dokumentaristů. Takové skupiny se zaměří na dokumentování cirkusů, podmínek zvířat ve zvěřincích, pokusí se získávat záběry z drezúry zvířat za pomoci umístěných tajných minikamer. Budou natáčet rozhovory s lidmi, dětmi, návštěvníky cirkusů. Veškeré získané materiály budeme zpracovávat, používat k osvětě a zároveň k usvědčování cirkusů o jejich nezákonné činnosti a nátlaku na úřady. Kameramani a fotografové nám budou posílat získané materiály, z nichž vytvoříme prezentační, výukové a nátlakové prezentace pro všechny zapojené organizace.

6) IT skupina – členové IT skupiny povedou webové stránky, budou vytvářet plakáty a informovat širokou veřejnost na internetu a sociálních sítích.

7) ZOO skupina – tato skupina se bude zabývat šířením osvěty v zoologických zahradách o týrání zvířat v cirkusech. Ne že bychom 100% souhlasili s činností a přínosem zoologických zahrad, ale faktem je, že návštěvníci ZOO se často objevují i v cirkusech. Je třeba využít jejich potenciálu k informovanosti široké veřejnosti proti zlu cirkusů a možnosti šíření informací a získávání podpisů pro petici. Budeme požadovat po ZOO vyjádření k cirkusům se zvířaty a jejich zapojení se do kampaně. Pokud tak neučiní, tak tím dají jasně najevo svůj souhlasný postoj s týráním zvířat v cirkusech. Tato skupina se bude zabývat též monitorováním propojení diskutabilních soukromých zoologických zahrad, cirkusů, veterinářů, chovatelů, podnikatelů a úředníků.

8) Petice STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR – tato petice bude vytvořena v elektronické podobě, bude možno si vytisknout petiční listy a každá spolupracující organizace se bude podílet na získávání podpisů ve svých regionech.

9) Petice Dětí a mládeže STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR – tato petice bude šířena při výchovně vzdělávacích environmentálních projektech na školách. Byť je v ČR dětská petice neplatná, tak by mohla být využita jako pomocná pro přesvědčování úřadů i veřejnosti o této problematice.

10) Skauti proti cirkusům – bylo by vhodné do kampaně STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR zapojit jako dobrovolníky skautské oddíly i další mládežnické organizace každého regionu a dát jim jasnou vizi „odboje“.

FINANCOVÁNÍ KAMPANĚ:

Tato kampaň bude financována z prodeje propagačních předmětů PŘÍPÍNACÍCH PLACEK, TRIČEK A SAMOLEPEK, který si bude řešit každá organizace zvlášť a nezávisle. Dodáme potřebné materiály na cd. Měli bychom vytvořit celorepublikovou veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by šel na reklamní kampaň ve městech v podobě bilbordů, info v tramvajích, autobusech, ideální je reklamní tramvaj – STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR apod.. Veškerá lidská činnost a osobní podpora bude dobrovolného charakteru bez nároku na mzdu. Náš společný boj by se mohl stát začátkem dalších důležitých kampaní, které by dokázali splnit své cíle na ochranu zvířat, na základě jednoty a společné práce! Vítání budou sponzoři, kteří by podpořili kampaň STOP CIRKUSŮM SE ZVÍŘATY V ČR.

Jakékoli návrhy, doplňky, upozornění a podněty pište na green.life@seznam.cz Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pevně věříme, že pokud se podaří sjednotit síly a zahájit spolupráci na první společné kampani ochránců zvířat, tak tím položíme základní kámen k aktivní ochraně zvířat v České republice. Nedopusťme roztříštěnost sil, která nahrává bezcharakterním a všeho schopným podnikatelům, cirkusákům a komediantům, kteří společně se zkorumpovanými úředníky, vytváří podmínky pro tyranii, kruté zacházení a týrání zvířat, které jsou v rozporu s platnými zákony naší vlasti a morálkou každého slušného člověka.

Tímto žádáme každou organizaci, která se připojí ke kampani, aby poslala informace o svých možnostech pomoci a charakteru zapojení se. Apeluji na jednotu a společnou kampaň, která by se mohla konečně prosadit na poli veřejné slepoty a úřednickém nezájmu.

Děkuji za odpověď
S pozdravem
Milan Jeglík
Předseda OS Prales dětem

This entry was posted in Novinky and tagged , . Bookmark the permalink.