Trnkoviště je soubor pozemků o které se stará DVP občanské sdružení, jehož cílem je podporovat permakulturní zahradničení, soběstačnější a komunitní život.
Na pozemcích je prostor pro jedlý les, produkční zahrady a prostor pro společenské akce.
Cílem projektu je ukázat, že i ve vysoké výšce (720 m.n) se dá realizovat zahrada dle permakulturních principů a zásad, a vytvořit prostor pro svobodnější (zodpovědnější) způsob života. Mezi základní stavební kameny Trnkoviště patří:
1. společné schůze o dalším rozvoji a pracích;
2. pravidelné společenské akce za dobrovolný příspěvek;
3. provozování produkčních zahrad, které jsou volně přístupné a fungují na kolektivním základu;
4. vytvoření jedlého lesa, který nám a našim dětem bude dávat plody, ale i ptáčkům a jiným stvořením;
5. snaha o osobní růst a sebereflexi;
6. spolupráce a podpora podobných projektů.
Trnkoviště by se dalo zahrnout do 3 celků, které jsou na sobě nezávislé:
1. produkční zahrady;
2. jedlý les;
3. společenské prostory;
1. Produkční zahrady
Cílem je vytvořit zahradu, která bude plodit a bude nás z co největší míry zásobovat. Je nám jasné, že to nebude možné na 100%, ale jde o snahu vypěstovat si pro soukromou spotřebu co nejvíce.
Zahrada je navržena tak, aby byla co nejvíce produktivní, aby byli zachované základní PK principy, a aby byla dizajnově pěkná.
Ostatně vše živé v přírodě je pěkné, záleží jen na úhlu pohledu.
Zahrada je kolektivní co znamená, že je zde kolektiv, který se dohodl na tom, co jak se bude pěstovat, a jak se naloží s případnými přebytky.
Do kolektivu se může přidat každý, kdo bude mít zájem, a dohodne se s ostatními.
2. Jedlý les
Součástí dizajnu celého Trnkoviště je jedlý les.
Základem jsou stromy a keře s jedlými plody (ovoce, bobule, ořechy, semena, lusky), jedlé trvalky, divoká zelenina, bylinky, různé popínavé rostliny a houby, to vše propojeno do jednoho funkčního celku. Na první pohled by se mohlo zdát, že v jedlém lese panuje mezi rostlinami chaos.
Ve skutečnosti má ale každá rostlinka pečlivě vybrané místo, které jí nejlépe vyhovuje a z něhož profituje i celý ekosystém jedlého lesa. Vzorem a zdrojem inspirace je přirozený les, který se snažíme v designu napodobit. Les máme navržen, a tak zbývá tuto myšlenku už jen zrealizovat. Z části chceme rozšířit to, co tu už máme: švestky, ořechy atd. Některé stromky a keře však v našem okolí nerostou a bude nutno je dokoupit. V plánu jsou okrajové odrůdy, které se dříve pěstovaly jako např. Croncelské, Boikovo, Panenské české a Gascoigneho šarlatové, dále pak třešně, višně, jedlé jeřáby, malé keře atd.
3. Společenské prostory
Slouží hlavně ke společenským akcím, typu tábor, bubnovaní, ale i ke stanovaní, či dočasným obydlím. O chod a vše se stara dvp o.s. Součástí jsou i některé stavby sloužící pro všechny zúčastněné (z jedlého lesa ale i společných zahrad) kadibudka, kuchyň, tepee, prostor pro hosty.
Organizují se zde taktéž workshopy se zaměřením na permakulturu, soběstačnost, ale i jóga či duchovní záležitosti. Na pozemcích se konají akce pouze za dobrovolný příspěvek. Nepodporujeme komerci. Každý, kdo chce nějakou akci uspořádat, či chce projektu pomoci a něco se naučit, je vítaný!
Co můžeme nabídnout?
– prostor pro společenské akce;
– prostor k dočasnému bydlení na společných pozemcích;
– přebytky z naší zahrady;
– přednášky na některé z témat, kterými se naše občanské sdružení zabývá.
Jak nám můžete pomoci vy?
Můžete se nám ozvat, v sezóně občas potřebujeme dobrovolníky s pomoci na zahradách. Celý projekt je neziskový, proto můžete-li nás nějak podpořit, budeme rádi. Děláme sbírku na výsadbu stromků v jedlém lese, můžete přispět jedním stromečkem nebo i vice stromami.
Pingback: Každoroční jarní brigáda Tentokrát na Trnkovišti | GreenAction