Převzato od Puntíčkovaní chrobáci.
S vyhlášením stavu nouze v Kalifornii, je jasné, že se v mnohém rychlost klimatických změn stále zvyšuje. Setkali jsme se s Johnem Zerzanem, dlouholetým zeleným anarchistickým spisovatelem a teoretikem, aby přinesl své poznatky o tom, co se děje se suchem, industriální civilizací, Google autobusy a možnosti tohle vše svrhnout.
Guvernér Kalifornie nedávno vyhlásil stav nouze kvůli velkému suchu, přičemž současně vyzval lidi, aby šetřili spotřebou vody. Pro mnohé to byl šok. Pro jiné to bylo jen dalším příznakem průmyslového systému, který musí být odstraněn. Jaké jsou vaše postřehy?
Extrémní počasí, včetně taní arktického ledu nebo ledovců a rekordní teploty, které jsou zaznamenávány po celém světě, jsou takovou funkcí sebezničení civilizace, stejně jako probíhající masové vymírání. Pokud celý motor domestikace-civilizace-industrializace-globalizace nebude odstraněn, bude se to jen zhoršovat. Mimochodem, tváří v tvář tomuto zjevnému vývoji, levice – včetně levičáckých anarchistů – zdá se je naprosto bezradná. Bez snahy pochopit rozsah situace, povahy celkové krize.
Myslím, že to není jen sucho, které samozřejmě postihlo více ze západu, než jen Kalifornii. Na začátku tohoto měsíce (února) tu byly v severní Kalifornii prudké lijáky. Vzhledem ke globálnímu rozvratu např. vzory jet streamů, vidíme velkou volatilitu a extrémy na mnoha místech. Zřejmě by se problémy se suchem mohly stejně snadno stát problémem se záplavy.
Ať guvernér Jerry Brown po Al Goreho, elity a mainstreamová kultura podporují myšlenku, že individuální výběry lidí (takové jako šetření s vodními zdroji) nás mohou dostat z této krize. Nevnímáte to jako kouřovou clonu?
Samozřejmě osobní výběr spotřeby značí skutečné limity tváří v tvář realitě. Jenže něčí osobní spotřeba, recyklace, atd. jsou spíše nepatrné součásti problému. Průmysl, včetně průmyslového zemědělství, spotřebovává obrovský, lví podíl energie a vody. Růst průmyslu je globálního měřítka jednotného systému, který musí být rozebrán.
Pokud globální změna klimatu bude pokračovat svým dosavadním tempem, jak budou sucha a jiné drastické změny v počasí pokračovat?
Drastické změny se nemusí zhoršit jen jako klima, v mnoha ohledech se stanou více ničivý. Industrialismus nezpomalí, když jsou všechny země ve světovém systému nuceny hrát hru, soutěžit v globálním systému, metastazující konkurence energií/růstu. Kdo je to, který poukazuje na hodnotně rozdílný, antiprůmyslový vzor, svět radikálně decentralizovaný, tváří v tvář?
Změna klimatu je v podstatě počtem továren ve světě, které stále narůstají v rámci kapitalistického růstu nebo-li smrtícího pravidla. Vynálezy proti znečištění obecně přesouvají problém z jedné oblasti do druhé. Například čističe továrních komínů jednoduše přesouvají zamoření ovzduší k zamoření vody a zamoření půdy a globální ohřev pokračuje v nezměněné formě. Volatilní počasí také pokračuje v nezmenšené míře a ve skutečnosti se zhoršuje, proces má tendenci se zrychlovat.
Mnozí zpoza antiglobalizačního hnutí a před ním se domnívali, že války budoucnosti mohou být ve skutečnosti boje o vodu. Pokud tyto trendy budou pokračovat, myslíte si, že je to možné?
Jistě, zdá se mi, že zlom vody může opravdu trumfnout ropný zlom. Pokud jde o druhé, ve skutečnosti nedávná naleziště zemního plynu snížili tlak na ropu a prodloužily života schopnost petrochemického kolosu. I bez tohoto vývoje, existují některé základy pro “alternativní” zdroje, ale není tu žádná náhrada za vodu.
Některé kraje v Kalifornii navrhují, že by mohly brzy začít přepravovat vodu z jiných míst. Co to říká obšírněji o průmyslové civilizaci, postavené na dovozu zdrojů pro města?
Města jsou samozřejmě umělé, neudržitelné výtvory. Existují na základě jejich závislosti na vnějších zdrojích téměř všeho. Tohle je nazývané obchod a musí to být zajištěno – což je základní důvod, proč je civilizace mimo jiné stav chronické války. V době globálních supermetropolí je snadno viditelné, že se závislost zvyšuje, včetně závislosti na vodě odněkud jinud.
V poslední době jsme v bay area (1) viděli různé militantní sociální boje, vzpoury a okupace. Od bitev proti policejním vraždám a brutalitě, okupací univerzit po Hnutí occupy. Před nedávnem jsme také viděli odpor proti velkým technologickým společnostem pro jejich roli v gentrifikaci a státní ostraze. Co si myslíte, že lidé mohou udělat, nejen k prohloubení těchto bojů, ale také pro pozdvihnutí kritiky průmyslové civilizace?
Myslím, že jsme již viděli něco z toho. Antigentrifikační boje vis-a-vis Google a Microsoftu v San Francisku a Seattlu se také zdají, že mají anti-tech nádech, ne? Myslím, že tohle může teprve prohloubit boje. Není těžké si představit anti-civ a anti-tech myšlenky v mixu, zvláště když jsou tvrzení nebo sliby civilizace a technologie tak duté a falešné. Jak můžeme osvětlit skutečný rozsah, čemu čelíme? Co pohání krizi a její dopady na lidi není složité vidět. Jsem přesvědčen, že potřebujeme usilovat o více radikální vize nebo paradigmat, a to znamená zaútočit na celý ansámbl útlaku.
Myslím, že všechny boje musí být zasvěcené tím, co je skutečně, dokonce minimálně, radikální, spíše než implicitně přijmout viditelný zhoubný průběh techno-průmyslového života. Bez toho, to je jen další propadlé levičáctví, které spolkne všechny základy, které to vše podkopávají.
Poznámka: (1) http://cs.wikipedia.org/wiki/San_Francisco_Bay_Area
Zdroj: http://www.anarchistnews.org/content/down-and-drought-interview-john-zerzan