Původní obyvatelé Oklahomy se spojili proti výstavbě ropovodu Keystone XL, jehož navrhovaná trasa by měla procházet přes jejich posvátná rituální území a pohřebiště. Hodně lidí a především ti, kteří žijí v Ponca City, denně bojují se znečišťováním prostředí z nedaleké rafinerie a s tím souvisejícími dopady na jejich zdraví. Následky výstavby dalšího ropovodu, zvláště pak toho, který ohrožuje znehodnocení jejich kulturního dědictví, jsou zkrátka nezměrné. V rozhovoru na stránkách Waging Nonviolence, který vedly Crysbel Tejada a Betsy Catlin, dlouholetá aktivistka Casey Camp-Horinek konstatovala: „Je nás asi 800, kteří žijeme v této lokalitě a v posledních pěti, sedmi letech máme průměrně jeden pohřeb týdně. Tam, kde jsme byli dříve zvyklí tancovat každý týden, dnes prožíváme smutek.“
Obrovská rafinérská společnost ConocoPhillips se tyčí nad Standing Bear Park, pojmenovaném na počest náčelníka Ponků, který dovedl svůj lid na Stezku slz. Každoročně vypustí rafinerie do ovzduší na 900 kg chemických látek. „Nacházíme se v situaci, která by se dala popsat snad jen jako environmentální genocida“ řekla Camp-Horinek. S rafinerií v zádech dodává: „Máme smůlu, že žijeme nad pavučinou potrubí, která zde vznikla díky přítomnosti společnosti ConocoPhillips.“
Vypuštěné toxiny obsahují benzen, látku, která podle seznamu CDC může mít za následek vznik leukemie, chudokrevnost a může způsobit zmenšení vaječníků. Jako odpovědi na tyto problémy a hrozbu ropovodu Keystone XL, plánují původní obyvatelé této oblasti protestní akce na odpor a sepsali novou smlouvu nazvanou „Protect the Sacred“.
Pořádají také turné pod názvem „Training for Resistance“, které jde napříč velkými siouxskými národy, územími a rezervacemi, aby vzdělávali a vyškolili lidi prostředky nezbytnými k projevu odporu. Kurz, který začal v březnu v rezervaci Pine Ridge je zaměřen na přímou akci a vzdělávání indiánů v otázce ropných písků a o ropovodu Keystone XL, vše v duchu tradic kmene Lakotů.
Sara Palmer / Climate Connections