Kapitalismus není zdrojem útlaku

domestication-150x150Převzato od Puntíčkovaní chrobáci.

Mnoho analýz červených anarchistů (ČA) je velice nesprávných. Jistě mají také v mnohém pravdu a mnohé jejich analýzy pro mnohé účely jsou správné. Nicméně ČA nikdy skutečně nedokáží popsat a napadnout zdroje útlaku – lidí či nelidských zvířat. Nadvláda precedentně přesahuje kapitalismus, přičemž analýzy ČA jsou především zamířeny na kapitalismus a jeho odmítnutí. ČA je kritikou především systémovou. Toto je chyba, která s sebou přináší mnohé chybné a mnohdy velice chybné analýzy, jenž mohou mít a mají patřičné neblahé a nežádoucí důsledky, včetně nežádoucí pro tyto antikapitalisty samotné, jinými slovy, nežádoucí pro to, co vnímají, že je nutné odstranit, aby dosáhli skutečného odstranění útlaku – nadvlády.

Chtěl bych tímto reagovat na článek a výzvu, jíž jsem si mohl přečíst na stránkách GreenAction. Článek je odezvou na uplynulou akci aktivistů za práva zvířat „Zvíře není zboží“. Tato odezva měla být formou toho, jak konfrontovat aktivisty za práva zvířat se skutečnými zdroji útlaku nelidských zvířat. Podle uvedeného v článku a pravděpodobně letáků, které dostali aktivisté za práva zvířat na zmíněné akci, se zdá, že zdrojem útlaku nelidských zvířat má být zejména kapitalistická ekonomika.

Vnímám autory jako hlásící se k červenému anarchismu, proto jsem použil toto zaštítění výše. A toto je mou analýzou skutečného zdroje komodifikace nelidských zvířat a jejich útlaku, nadvlády nad nimi.

Řekněme si přímo, chybnou analýzou je, pravděpodobně ne tak vzdáleně chybnou chybnému pochopení původu hierarchií v lidské společnosti a nadvlády člověka nad člověkem, že kapitalismus je zdrojem útlaku – nadvlády. Kapitalismus není zdrojem útlaku – nadvlády, ale je jejich specifickou formou. Toto, jak v případě nelidských zvířat, tak lidí.

Skutečně, pokud bude odstraněn a odmítnut kapitalismus a jeho ekonomika, nadvláda nad nelidskými zvířaty a jejich útlak tu může zůstat nebo nemusí zůstat ve stejné nebo obdobné formě – i když pravdou v trochu odlišné formě než vykořisťuje kapitalistická ekonomika – nebo může být menší nebo může být také mnohem vyšší, zejména s ohledem na rostoucí lidskou populaci, a s ohledem po touze po živočišných produktech v nejlidnatějších zemích na Zemi, kde dříve nebyly takové stravovací zvyky, které se usadily v naší populaci, a po nichž mnozí tam touží.

Byť autoři v článku argumentují tím, že se aktivisté za práva zvířat nesnaží dívat na problém s vykořisťováním nelidských zvířat nebo zdroje komodifikace ne-lidí s patřičnou hloubkou a pochopením, a ačkoliv jsem sám v mnoha věcech, včetně v prostředcích pro dosažení odstranění útlaku nelidských zvířat v rozporu se jmenovanými, spíše se mi tu jeví, že autoři, kteří kritizující v článku aktivisty za práva zvířat za jejich nedostatečné pochopení problému, jsou sami velice nedostateční a nesprávní v pochopení problému útlaku nelidských zvířat, neboť ten přesahuje o mnohem hlouběji kapitalistickou ekonomiku.

Ačkoliv také jakkoliv neobhajuji kapitalismus, jsem mu v odporu, nicméně mnohem více – jsem v odporu jakékoliv nadvládě nad ne-lidmi a lidmi, a skutečně přesně neznám taktiky těchto aktivistů za práva zvířat, i když jsem četl manifest jednoho ze zakládacích členů 269life, spíše tu vnímám tyto aktivisty, že z jejich perspektivy je útlak nelidských zvířat jasný, přičemž vnímají pro dosažení ukončení vykořisťování ne-lidí veganství nebo to, že se bude maso či jiné pěstovat v laboratořích. I když to může být pro mnohé antikapitalisty skličující, v jádru tito aktivisté za práva zvířat pravděpodobně skutečně nemusí odstranit kapitalistickou ekonomiku, aby dosáhli toho, že zvířata nebudou vykořisťována – pojídána. Pravděpodobně tu používám spíše z hlediska, že by mohlo dojít a jistě dochází k nějakým represím ze strany systému při prosazování a uskutečňování této myšlenky, ale striktně kapitalistická ekonomika by v konečném důsledku neměla být překážkou.

Úsilí aktivistů z 269life není vzdálené emancipaci žen, a vím s dostupných informací, že jim skutečně o emancipaci nelidských zvířat v konečném důsledku jde. Kapitalistická ekonomika v přijetí emancipace žen nehrála roli, nebo mě neznámou (pokud někdo o nějaké víte, budu rád za upozornění). Možná ale toto není dobrým příkladem, vzhledem k tomu, že domestikace nelidských zvířat je na hlubších úrovních a formy jejich útlaků jsou v jejich účelové domestikaci zcela odlišné. Nicméně ani patriarchátu není zdrojem kapitalismus.

Ale…

Pokud si aktivisté za práva zvířat myslí, že dosáhnou ukončení vykořisťování nelidských zvířat nebo vnímání jich jako zboží prostřednictvím veganství, pravděpodobně by to možné bylo, ale otázkou je, zda se to nezdá naivní, zejména v té perspektivě, že by se všichni lidé vzdali živočišných produktů. Pokud si tito aktivisté myslí, že toho dosáhnou prostřednictvím pěstování masa a jiného v laboratořích, zdá se to přinejmenším velice povrchní odstranění a také naivní v mnoha perspektivách, a jistě tak ne dostatečné a ve svém jádru selhávajíce – selhávajíce v tom, jak chtějí, aby byly nelidské bytosti vnímány. Pokud si antikapitalističtí vegani myslí, že mohou zmírnit vykořisťování nelidských zvířat tím, že odstraní kapitalistickou ekonomiku, je to skutečně možné. Co může být z perspektivy veganských antikapitalistů také myšleno správně (i když v článku nezmíněno), je dostupnost veganských potravin, zejména po stránce finanční, kde existuje současný chod ekonomiky, jenž spíše nahrává do rukou živočišného průmyslu milionovými dotacemi, přičemž ceny mnohých veganských produktů jsou patřičně vysoké a nedostupné pro jisté třídy. Takže i z této antikapitalistcké perspektivy by mohlo být dosažení ukončení vykořisťování ne-lidí možnější odstraněním kapitalismu a jeho ekonomiky. Správné také je vnímat, že pro mnohé je ukončení vykořisťování ne-lidí přinejmenším podivné, pokud bychom zachovali to, aby lidé museli podstupovat vlastní vykořisťování.

Do jisté míry je tak správná analýza veganských antikapitalistů v tom ohledu, že jsou nelidská zvířata vnímána jako komodity, zdroje prostřednictvím jejichž domestikace a práce lze získat, generovat žádoucí kapitál, zajisté jsou otroci kapitálu, zajisté jsou obětmi lidské zdroje pracovní síly, zajisté jsme toho oběti všichni, ale komodifakce života a nadvláda má své kořeny mnohem hlouběji, než je schopna popsat a odstranit antikapitalistická perspektiva tohoto problému a její odpor. Pokud odstraním kapitalismus, dojnice zůstane dojnicí, pokud odstraním kapitalismus, dělník zůstane dělníkem, a ti, kteří je potřebují v tomto civilizovaném konstruktu nechat, budou profitovat z plodů jejich práce – útlaku.

Layla AbdelRahim vysvětluje, že „Pokud máte kočku a pojmenujete ji, znamená to, že jste již vstoupili do vztahu, kde jste tím, kdo má pod kontrolou její potravu. Máte moc popírat její potravu. Máte moc výcviku. To samé s dítětem, přijetím domestikovaného režimu se vám dostane kontroly nad tím, jak a kdy a co a zda jiní jí. A co pak že…“

Takže jestliže skutečně chceme odstranit útlak – nadvládu, pak je potřebné se zaměřit na její skutečné zdroje. Zdrojem není kapitalismus, ale ve svém kořenu zdrojem útlaku – nadvlády je domestikace. Domestikace dokonce není jen zdrojem útlaku – nadvlády, ale sama o sobě ztělesňuje nadvládu – útlak. Není to jen kontrolou a modifikací nelidského života pro lidských užitek, ale je to věc, která je strůjcem nadvlády a hierarchií v lidských společnostech, hlavní kolonizující silou civilizace, jejím základem, věc, která je řízena stejnou logikou u ne-lidí i lidí, a touto logikou není odstranění útlaku – nadvlády, ale jejich zachování a profitování z nich těmi, kteří si vyžadují zachování domestikace. Z těchto důvodů není překvapením, že někteří lidé označují domestikaci za to, co zpustošilo naše vzájemné vztahy a vzájemné vztahy s nelidskými bytostmi a přírodním, živým světem.

Samozřejmě, vzhledem k výše uvedenému, je i pro mě otázkou, zda si mohu myslet, že se lidé vzdají domestikace, a zda nejsem také naivní ve své perspektivě, nicméně pokud se chceme bavit o skutečném napadnutí a odmítnutí nadvlády, včetně osvobození nelidských zvířat, pak se musíme nejen, že podívat na kořeny toho, proč k tomu dochází, což si myslím, že poskytuje anarcho-primitivistická kritika, ale také je odmítnout. Toto je něco, co antikapitalistická, kritika červených anarchistů dosud nedokázala správně analyzovat a odmítnout, jak v případě ne-lidí, tak lidí.

Myslím, že závěr je jasný, odstranění kapitalismu není odstraněním nadvlády a útlaku, ale je odstraněním specifické formy nadvlády a útlaku. Tu se je třeba ptát, zda chceme ukončit nadvládu, nebo ji chceme jen zmírnit. Odstranění kapitalismu dokáže zmírnit nadvládu, ne odstranit, nedokáže zastavit zneužívání nelidských zvířat, dokáže je jej jen zmírnit, veganství nebo maso a jiné pěstované v laboratořích by pravděpodobně mohlo zastavit vykořisťování nelidských zvířat pro lidský jídelníček, ale ne vždy účinně odstranit útlak nelidských zvířat, domestikaci, takže nemusí být jejich osvobozením, neboť domestikace není vždy těmito lidmi odmítnuta a zahrnuta do jejich odporu.

F.C.

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.