V Hambašském pralese začala tvrdá fáze vyklízení. Proti aktivistům je vedena očerňující kampaň ze strany policie i energetické společnosti RWE.
Převzato z webu a2larm.cz
Na místo přijíždí široká škála demonstrantů. Jde o environmentalisty, levicové aktivisty, ale také věřící z místní evangelické církve. Solidární akce probíhají po celém Německu.
Aktivisty připoutané v korunách stromů nebo na vysokých dřevěných trojnožkách se snaží vláda, RWE i policie očernit jako násilnické extremisty. Je sice pravda, že na místě v minulosti docházelo k sabotážním akcím namířeným vůči strojům i k potyčkám s policií a zaměstnanci RWE, tentokrát ale probíhá obrana lesa nenásilně – pokud ovšem za násilí neoznačujeme vylévání fekálií na policisty, ke kterému prý několikrát došlo. Naopak je zdokumentováno násilí ze strany policie, ale také ohrožení lidských životů při kácení stromů v bezprostřední blízkosti aktivistů. Přes varování, že by mohlo dojít k ohrožení lidských životů, navíc policie prorazila linii tvořenou demonstranty, a umožnila tak příjezd těžké technice. Vedení policie čelí kritice také za velikost zásahu, který několikanásobně přesahuje policejní nasazení na pravicových demonstracích v Saské Kamenici, kde neonacisté nerušeně hajlovali a napadali novináře a lidi tmavé barvy pleti.
Zápas o Hambašský prales je symbolickou bitvou mezi klimatickým hnutím na jedné straně a RWE a německou vládou na straně druhé. Na místo proto přijíždí široká škála demonstrantů. Jde o environmentalisty, levicové aktivisty, ale také věřící z místní evangelické církve. Solidární akce probíhají po celém Německu.
Často zaznívá argument, že k těžbě uhlí zemi nutí příliš rychlé odstoupení od jaderné energetiky a koncept Energiewende. S tím ale nesouhlasí vedoucí energetické kampaně Greenpeace Česká republika Jan Rovenský. Podle něj za současnou uhelnou ostudu Německa nemůže naplňování principů Energiewende, nýbrž jejich porušování. „Na vině je nenažranost uhelných a energetických firem, které přebývající uhelnou elektřinu z Německa masivně vyvážejí, místo aby její výrobu omezily. A samozřejmě očividná neochota německé vlády tenhle byznys kazit,“ tvrdí.
Záchranu pralesa minulý týden podpořili lidé i před německou ambasádou v Praze. Česká organizace Limity jsme my navíc na 25. až 29. října organizuje společný výjezd speciálním klimatickým vlakem na akci Ende Gelände, která se letos uskuteční právě u Hambašského pralesa a přilehlého uhelného dolu. O osudu pralesa ovšem mohou rozhodnout už následující dny. Aktuální informace lze sledovat na Twitteru pod hashtagem #hambibleibt.