Boje proti uhelnému průmyslu v USA a Australii

Těžba a následné spalování uhlí je činností, která velkou mírou přispívá ke změnám klimatu. Z fosilních paliv má právě uhlí při spálení nejvyšší příspěvek tohoto skleníkového plynu na jednotku vyrobené energie. Navíc jeho těžba působí destruktivně na krajinu, což jistě potvrdí lidé žijící na severu Čech nebo Ostravsku, kde se s těmito problémy potýkají. O dopadech klimatických změn by mohly zase vyprávět miliony těch, kteří nežijí v zemích, kde si každý může v klidu nakupovat v supermarketech, ale v zemích, kde přežití lidí závisí na stoupající hladině oceánů nebo výši sklizně. Různé důvody vedou lidi k tomu, aby bránili své životní prostředí a prostředí dalších lidí na planetě. Ukazují to akce aktivistů v USA a v Austrálii.

Akce v australském přístavu Newcastle proběhla 26. září 2010. Newcastle je největší světový přístav na vývoz uhlí. Skupina aktivistů z Rising Tide, globální grassroot sítě environmetálních aktivistů, během blokády uzavřela tři exportní terminály a zastavila tak úplně nakládání uhlí. Akce proběhla ve dvou vlnách. Nejprve proniklo osm aktivistů s lezeckou výbavou na nakládací zařízení a spustilo bannery s nápisy jako “Export uhlí pohání klimatické změny”. Následně proniklo 36 aktivistů do přístavu a připoutalo se k přídavnému zařízení v přístavu. Aktivisté poháněni touhou po ukončení klimatické nespravedlnosti vedou proti vývozu uhlí z Austrálie trvalou kampaň.

Druhá akce proti samotné těžbě uhlí proběhla v americkém Washingotnu 27 září. Těžba uhllí v Apalačském pohoří na jihovýchodě USA (West Virgina, Tennesee) probíhá vrcholovým způsobem těžby (“mountinetop removal coal mining”), který není v ČR znám a představuje velmi destruktivní způsob těžby s dopady na krajinu. Místní lidé dojeli až do hlavního města, kde jich tisíc demonstrovalo nejprve před americkým Ministerstvem ochrany životního prostředí, bankou PNC a následně před Bílým domem. Sto mírumilovných demonstrantů se při protestu před Bílým domem nechalo zatknout, aniž by kladlo odpor. Tato akce ukazuje odhodlání lidí bránit si svůj prostor pro život před expanzí težařských společností.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.