Tisíce vysídlených rolníků demonstrovalo kvůli přehradě s vodní elektrárnou v Číně

Čínská polovojenská policie násilně přerušila pětidenní protest téměř dvou tisíc čínských vesničanů. Těm vadilo, že jim nebylo dostatečně zaplaceno za přesídlení v souvislosti s jedním z největších čínských projektů – stavbou vodní elektrárny. Jedná se o rozestavěnou přehradu Xiangjiaba na řece Jinsha. Rolníci při svém protestu zablokovali silnice, narušili chod úřadů a poškodili vládní vozidla v okresu Suijiang na jihozápadě Číny ve státě Yunnan. V úterý 29. března odpoledne byl protest ukončen polovojenskou policií. Počet raněných demonstrantů není znám; úřady oznámili pouze 12 zraněných policistů.

Tento protest je pouze jeden z mnoha případů občanských nepokojů v Číně vyvolaných spory o půdu, při kterých jsou farmáři násilně přesídlováni kvůli výstavbě bytů, golfových hřišť, nebo velkých projektů infrastruktury a průmyslu. V souvislosti s přehradou Xiangjiaba bylo násilně přesídleno 60 000 místních obyvatel (z celkového počtu 160 000 obyvatel okresu Suijiang). Jejich hněv vyvolaly především nezaplacené kompenzace za zabranou půdu, které vláda přislíbila. Mnoho farmářů, kteří přišli o svou půdu, není oficiálně registrováno a tudíž jim není přiznáno právo na kompenzace.

Nejedná se v Číně o nic ojedinělého. Například v roce 2004 protestovalo nejméně 20 000 vesničanů kvůli nespravedlivým kompenzacím za půdu pro přehradu Pubugou na řece Daduhe. Podobné projekty na obří přehrady zasahují do života rolníků na celém světě, například – jak ukazují následující videa – v Súdánu nebo Brazílii. Na konci března 2011 se odehrálo i několik protestů domorodých obyvatel kmene Terraba v Kostarice, kde vláda plánuje největší středoamerickou přehradu s elektrárnou o výkonu 630 MW od roku 2016 (pro srovnání oba bloky Temelínu mají 2000 MW).

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.