Klimatická nespravedlnost

Klimatická změna je největší krizí, které dnes lidstvo čelí. Zatímco bohaté země jsou zodpovědné za většinu emisí vypuštěných do atmosféry, chudí, většinou marginální komunity ve světě, budou klimatickými změnami postiženi nejvíce. Je na čase zastavit tuto klimatickou nespravedlnost.

Dopad změny klimatu

Změna klimatu je příčinou mnoha a mnoha extrémních stavů počasí. Experti předpovídají, že pokud neudržíme současnou míru emisí, narostou teploty do takové míry, že nastane katastrofická změna klimatu.

Sucho a hladomor
Při nárůstu teplot přibudou sucha ohrožující zásoby dodávek potravin stovek milionů lidí. Jak říká Old Jonah, obyvatel vesnice Chikani v Zambii: „Lidé mohou přežít při špatné úrodě a nedostatku deště, ale pokud se to opakuje příliš často, jako je tomu dnes, je to těžké. Jsme slabší každým rokem, každým rokem jsme o něco chudší.“
Nemoci
Se vzrůstající teplotou a teplejšími a vlhčími podmínkami bude narůstat rozšíření přenašečů nemocí – například moskytů a mouchy tse-tse, kteří rozšiřují choroby jako je malárie nebo spavá nemoc. Výsledkem měnícího se klimatu je již nyní vzrůst výskytu malárie ve Rwandě, Tanzanii a Keni.
Záplavy
Země jako například Bangladéš již mají zkušenosti s extrémními záplavami v důsledku intenzivnějších bouřek. V delším horizontu budou narůstající hladinou moře zaplaveny rozsáhlejší území pevniny v různých částech světa. Ty nejchudší komunity trpí nejvíce, jejich domovy a živobytí jsou doslova spláchnuty.
Nedostatek vody
Ledovce poskytují pravidelné dodávky pitné vody pro miliony lidí na světě. Nedávné výzkumy ukázaly, že 99,9 procent světových ledovců ubývá. Jak poznamenal Adolfo Peña z Peru: „Chudí budou trpět. Naše děti budou trpět. Lima je postavena na poušti a do dvaceti let tu nebude voda.“

Nespravedlnost klimatických změn

Bohaté země vděčí za svou prosperitu po několik destiletí trvajícímu nadužívání fosilních paliv. Jsou historicky zodpovědné za 70 procent lidských emisí uhlíku vypuštěných do atmosféry.

Celý náš způsob života je založen na spalování paliv jako je uhlí, ropa a zemní plyn. Spalujeme je v našich autech a letadlech, při topení, v  továrnách a při výrobě elektřiny. Ale nemuselo by to tak být. Bohaté země mají morální zodpovědnost vést ostatní směrem k nízkouhlíkovému způsobu života.
I když země jako Čína musí snížit své emise, jsou emise Číny na jednoho obyvatele stále mnohem menší než třetina emisí na jednoho obyvatele České republiky. Navíc čtvrtina emisí Číny jsou výsledkem produkce výrobků, které jsou vyváženy do ostatních zemí, mezi které patří i Česká republika.
Česká republika se zatím nezapojila do skutečných řešení tohoto problému, ale pouze se snažila těžit z několika pseudo-řešení orientovaných na trh: biopaliva, obchodování s emisními povolenkami a offsetové programy. Tyto změny výhodné pro zájmy korporací se ukázaly jako neúčinné pro snížení emisí na potřebnou míru. Navíc český energetický monopol z těchto pseudo-opatření spolu s propojením s politickými kruhy vytěžil velký finanční kapitál.
Efektivní boj s klimatickou změnou však vyžaduje konkrétní úsporná a restrukturalizační opatření a nikoliv další nafukování stávající výroby energie.

Skutečné řešení klimatických změn

V boji se změnou klimatu je nezbytné velké snížení emisí. To bude možné jedině skrz zásadní změnu v naší ekonomii a společnosti.

Rozvojové země potřebují finanční pomoc k adaptaci na klimatickou změnu, která již proběhla. Přesto bude dopad klimatické změny na chudé ještě horší, pokud bohaté země neprovedou neodkladnou a efektivní změnu na nízkouhlíkový životní způsob. Vědecké odhady tvrdí, že země jako Česká republika by musely snížit emise oxidu uhličitého v řádech několika desítek procent. Všichni můžeme provést užitečné osobní opatření k redukci svých emisí, používat vlak namísto létání, opětovně využívat a recyklovat odpad, nekonzumovat víc než je nezbytně nutné a začít využívat obnovitelné zdroje energie.
Pokud chceme snížit emise na potřebnou hladinu, budeme muset v České republice zastavit další rozšiřování těžby hnědého uhlí a také zastavit prodlužování životnosti současných hnědouhelných elektráren. Musíme si uvědomit, že vývoz elektrické energie je dnes pro energetickou společnost sice finančně výhodný, ale v budoucnu patrně poneseme finanční zodpovědnost před mezinárodním soudním tribunálem za klimatické změny způsobené českým energetickým průmyslem všichni. Budeme proto za naši energii platit dvakrát.
Důsledky klimatické změny poukazují na nutnost nové vize našeho světa, především na to, že prioritou jsou potřeby lidí a planety a ne profit korporací.

World Development Movement (překlad)

Jdi do akce za klimatickou spravedlnost

Snaha infromačního webu Green Action je informovat o příčinách způsobujících chudobu lidí ve světě a možných řešeních tohoto problému. Podobně jako mezinárodní hnutí za klimatickou spravedlnost chceme lidi motivovat a jednat svépomocí bez centrálního vedení. Každý člověk se může podílet na řešení bez vůdců, politiků, profesionálů a institucí, které mají prvotní zájem ve své existenci a až na druhé místo řadí problémy společnosti. Spoléháme na aktivitu a schopnosti sebeorganizace. Nežádáme podpisy, příspěvky ani mandát za vás jednat. Naopak žádáme, abyste jednali sami za sebe s lidmi okolo sebe. Žádáme, aby jste realizovali nápady vlastní tvořivosti jak na tuto nespravedlnost upozornit nebo jak jí zabránit. Inspirujeme se v desítkách tisíc aktivistů z hnutí za klimatickou spravedlnost jako jsou Rising Tide, Plane Stupid, Camp for Climate Action, Climate Justice Action a dalších. I malé mnohdy nevýznamné akce mnoha lidí dokáží posunout věci správným směrem. Požadujte klimatickou spravedlnost teď hned!

GreenAction

This entry was posted in Teorie and tagged , . Bookmark the permalink.