Stromový sit in na Tasmánii

tree11-150x150Během 14. prosince založila v Tasmánii skupina na ochranu pralesů Still Wild Still Threatened (SWST) asi 60 metrů vysoký sit-in (protest v sedě) na těžební ploše TN044B poblíž Maydena uprostřed 430 000 hektarů, které jsou podle lesnické dohody hodnoceny statusem rezervace. “Pozorovací strom” byl obsazen Mirandou Gibsonovou ze SWST, která je jednou ze dvou aktivistek napadených lesními dělníky během protestu v roce 2008. Během rozhovoru pro média z plošiny skrze mobilní telefon Gibsonová uvedla, že by chtěla pokračovat s blogem a webovou kamerou, aby šířila zprávy do světa.

Aktivistka uvedla: “Jedná se o odlišný přístup, protože jedním z našich zájmů je upozornit, že panuje špatné pochopení toho, že by byl les chráněn. Chceme aby lidé viděli, co se v lese děje.” Dále uvedla, že je připravena zůstat na plošině, dokud nebude zastavena těžba ve 13ti ploškách uvnitř oblasti určené k ochraně.

Senátor Bob Brown pronajal daňovými poplatníky placenou helikoptéru, aby umožnil médiím fotografovat a filmovat obsazený strom z výšky. Řekl, že premiérka Lara Giddingsová a ministerská předsedkyně Julia Gillardová porušily své vlastní ujednání tím, že povolily lesnické společnosti Forestry Tasmania těžit na těchto plochách. Senátor Brown řekl: “Pokud toto ujednání má nějakou právní váhu, pak je těžba ilegální.”

Vrchní manager těžby Forestry Tasmania Steve Whitely řekl, že těžená plocha je jedna ze třinácti, které jsou uvnitř dotčeného území, a které byly určeny nezávislými plánovači jako nezbytné pro dodávky obchodních smluv. Popsal protest jako frustrující a nesmyslný, protože lesnické zásahy by měly být ukončeny asi do měsíce. Whitely oznámil, že “Forestry Tasmania potřebuje udržet těžbu a potřebujeme vybrat několik ploch, které odpovídají potřebám našich zákazníků.”

Earth First Newswire

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Stromový sit in na Tasmánii

  1. Pingback: Co se píše jinde | Asociace ALERTA