Frack Off: Blokáda průzkumného vrtu pro těžbu hydraulickým frakováním

frack-off-direct-action-150x150V současnosti snad není země na světě, kde by dnes místní lidé nevedli boje za zachování životního prostředí a přírody, uplynulý měsíc se opět odehrálo mnoho věcí:

V brazilské Amazonii prokopalo několik set lidí přehrazení na místě stavby nechvalně známé přehrady Belo Monte, 1500 lidí blokovalo výstavbu lyžařského střediska v Bulharsku. Daniel McGowan, kterého můžete znát z filmu Když se kácí les, je na cestě z amerického vězení. V irském Mayo pokračují každodenní blokády a sabotáže proti konstrukci Shellu, ve Velké Británii lidé likvidují pokusné pole s geneticky modifikovanou pšenicí. V Řecku se lidé organizují a demonstrují proti novým dolům na zlato a v Peru připomínají protitěžební protesty spíše občanskou válku, při nichž za posledních pět let zemřelo již 174 lidí…

Asi nejpřípadnější informace pro Českou Banánovou Republiku (ČBR) mohou být z bojů místních komunit v USA a ve Velké Británii, kde lidé čelí důsledkům těžby nekonvenčních zásob zemního plynu pomocí metody hydraulického frakování (prožívající celosvětový boom), protože tento problém může zasáhnout i některé české lokality (Valašsko, Náchodsko a Berounsko). Již se zrodily zárodky opozice proti této likvidaci vodních zdrojů, možná i úspěšné, protože Ministerstvo pro rozkrádání životního prostředí těžbu, zdá se, nepovolí. Navíc možná dojde i k úplnému zákazu této technologie na území ČBR.

V USA se již těžba a opozice proti ní rozhořela v Pensylvánii, v Ohiu, a v dalších komunitách. A Velká Británie? Protifrakovací skupina Frack Off blokovala místo těžební soupravy Cuadrilla Resource. Dvacet lidí se na místo dopravilo v pět ráno a zablokovalo vchod. Místo je vlastněno společností PR Marriot, hlavním dodavatelem Cuadrilly. Akce zastavila práci na vrtu, který se připravuje pro další průzkum ložiska v Lancashire. Po úspěšných sedmi hodinách okupace brány akce skončila a nikdo nebyl zatčen. Frack Off upozorňuje na zjevnou hrozbu přílivu extrémně energeticky náročných metod těžby, které protlačuje vláda a množství především amerických a australských společností. Akce je začátkem kampaně lidí po celém státě pro zastavení používání nebezpečných praktik, než bude příliš pozdě.

Navzdory jasným důkazům ze Spojených států, že těžba nekonvenčních zásob fosilních zdrojů, jako je břidličný plyn a uhelný metan (coal bed methane CBM), ohrožuje jedovatými látkami životní prostředí, dále destabilizuje klimatický systém Země a je jednou z příčin vzestupu počtu obětí rakoviny, korporace a vlády dělají všechno pro to, aby protlačily tuto těžební metodu, a to přes vzrůstající veřejnou opozici.

Minulý měsíc oznámil v parlamentu ministr energie a klimatických změn Gregory Barker, že “vláda bude pokračovat v úsilí znovu dosáhnout úplného ekonomického oživení britských uhlovodíků, konvenčních i nekonvenčních”, to je postoj, který se rovná deklaraci války s obyvatelstvem a životním prostředím Britských ostrovů. Úplné ekonomické oživení bude zahrnovat pokrytí venkova vrty a potrubím, otrávení vzduchu i vody a uvolnnění množství emisí oxidu uhličitého.

Hlavním ospravedlněním pro tento destruktivní směr je, že čelíme energetické krizi a potřebujeme tento plyn, abychom “mohli svítit”. Ve skutečnosti je nekonvenční fosilní paliva velmi drahé vytěžit a množství, které bude vytěženo, je jen malým zlomkem ve srovnání s plynem ze Severního moře, který jsme během čtyřiceti let prohýřili. Volba, před kterou stojíme, je mezi pokračováním v živení naší závislosti na stále dražších a nebezpečnějších fosilních palivech nebo zastavením neřestného ekonomického systému, který je vyžaduje.

Je jasný rozpor mezi zelenou rétorikou, kterou šíří vlády a korporace a špinavou, nebezpečnou a zbídačenou budoucností, kterou ve skutečnosti obhajují kvůli touze po rychle získaných penězích. Toto upřednostňování nenasytných korporací nad zájmy lidí a ekosystému, zatímco o ně předstírají zájem, není nejlepší vizitkou.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.