Dočasné vítězství okupací lesa ve Švédsku

Forest_1_LR-150x150Environmentální aktivisté na ostrově Gotland Island, při jihovýchodním pobřeží Švédska, oslavili vítězství, když během sobotního odpoledne zůstaly tři těžební stroje  v nečinnosti.

„Bylo to chytré a odvážné rozhodnutí,“ řekl do švédských zpráv Alva Snis Sigtryggsson, terénní biolog. „Můžeme to cítit jako částečné vítězství.“

Později ten den použila police nářadí k odstranění protestujících aktivistů Greenpeace, kteří se ke strojům připoutali řetězy. Vykácení stromů bylo plánováno jako cesta pro kontroverzní vápencový důl v lese Ojnare sousedícího s chráněným územím soustavy Natura 2000.

Vlastník lesa, asociace Mellanskog, vydala vyjádření, že kácení lesa bude zastaveno do rozhodnutí soudu.

„Jsme si dobře vědomi, že Nordkalk má zákonné právo zde začít pracovat, ale chceme předejít dlouhodobému rozkolu a nepřátelství v této komunitě, kde máme mnoho členů,“ napsala asociace.

Vedoucí pro komunikaci v těžební společnosti, Eva Feldt, nazvala rozhodnutí vlastníka „žalostné“ a obvinila místní správu, že proti lesní skupině nezasáhla.

Environmentální skupiny, včetně Swedish Society for Nature Conservation a Greenpeace, se zavázaly blokovat všechny pokusy otevřít důl v oblasti, která jak tvrdí, by měla být chráněna podle pravidel EU o biodiverzitě.

Švédský les Ojnare byl popsán jako nezvyklé místo planety – s jedinečnými borovými lesy, malého vzrůstu díky chladnému klimatu, s jednotlivými stromy až 1000 let starými, v ekosystému obývajícím 265 ohrožených druhů. Tento starý les protkává jedinečný a komplexní ostrovní systém podzemní vody, a jeho destrukce bude riskovat poškození největšího ostrovního zdroje sladké vody. Jedinečné oblasti přírodních ekosystémů jsou vysoko v národních zájmech ochrany přírody, protože les Ojnare je umístěn mezi a v sousedství ke dvěma chráněným územím Natura 2000, a jsou navrhovány za národní park. Les Ojnare a jeho přírodní ekosystémy čelí útoku velkého povrchového lomu na vápenec, který by mohl toxickou dírou s hloubkou 26 metrů pokrýt 420 akrů.

Přes tyto námitky Švédského ministerstva životního prostředí, a přes výhrady u soudu, jsou přípravné práce již v chodu. Na ostrově již probíhá hlavní protestní okupace lesa proti těžbě dřeva a vápence. Protestující okupují Ojnareskogenn od července a v současnosti se je snaží 70 policistů odstranit, přičemž počet protestujících přesáhl 100 lidí – někteří se popisují jako rebelové proti ekocidě a jiní jsou rodiny s malými dětmi. Mellanskog čeká na rozhodnutí soudu. Zatímco vývoj je slibný, lidé v protestu pokračují dokud nebude projekt těžby úplně zrušen.

Ačkoli je aktuálně ohrožené území „jen“ 170 hektarů, případ odhaluje švédskou slabinu zákonné ochrany lesa a možný zdroj korupce. Zůstalo pouze několik procent švédských lesů s vysokou ochranářskou hodnotou a pouze 3,3 % produktivních lesů je chráněno. Verdikt v tomto případě může být využit dalšími korporacemi k holosečím a vykořisťování starých přírodních zdrojů v zemi.

Earth First Action Reports

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.