Od parkoviska k parku

lavicka-150x150V srdci aténskej štvrti Exarchia sa uprostred domovej zástavby rozprestiera oáza zelene – park s názvom „Navarinou“. Miestni mu hovoria aj „Zoodochou Pigis park“, jednoducho „park“ alebo „Parking parko“. Práve toto meno dáva tušiť, že nepôjde len tak o obyčajný park.

Od kliniky k parkovisku…

Na jeho mieste stála od roku 1907 veľmi obľúbená Smparouniho klinika, ktorá tu vydržala až do roku 1972, keď budovu kúpila Grécka technická komora (TEE). V osemdesiatych rokoch bola pôvodná budova kliniky zbúraná kvôli plánovanej výstavbe ústredia TEE. Úmysel sa však nikdy nepodarilo realizovať. Od roku 1990 prebiehali rokovania medzi komorou a vedením mesta o využití pozemku ako námestia, no kvôli prieťahom a zmenám stavebného zákona k prestavbe nedošlo. Z pozemku sa tak na roky stalo otvorené parkovisko.

zbijacka-300x225

zaciatky-300x224 noc-300x199 ihrisko-300x225

…od parkoviska k parku

Nájomná zmluva s prevádzkovateľom parkoviska vypršala v roku 2008 a TEE opäť oživila myšlienku rozvoja pozemku. Domáci sa chopili príležitosti a začali sami. „Iniciatíva obyvateľov Exarchie“, ktorá sa znovuvyužitím pozemku zaoberala už dlhšie, informovala susedstvo, začala konať a okamžite pracovať na premene parkoviska na zeleň. Dňa 7. marca 2009 zorganizovala Iniciatíva spolu so skupinou „My, tu a teraz pre nás všetkých“ akciu, kde sa všetci domáci a nadšení podporovatelia spojili, aby obsadili priestor a žiadali zrejmé – premenu parkoviska v park! Neostalo len pri slovách. Účastníci akcie vytrhali asfalt, priviezli nákladiaky zeminy, vysadili kvety, stromy a na záver to všetko oslávili. Výsledok predčil všetky očakávania a park sa narodil!

Ako to funguje?

Na druhý deň sa konalo otvorené stretnutie plné dlhých diskusií, protichodných názorov a množstva dobrej vôle, ktoré definovalo charakter novovzniknutého parku: je samosprávny, anti-hierarchický a nekomerčný. Toto „schôdzovanie“, ktorého frekvencia závisí od potreby a možností zúčastnených je kľúčová pre rozvoj obsadeného územia. Každý návrh na využitie alebo zmenu priestoru, organizáciu nejakej akcie, ale aj akýkoľvek problém, ktorý môže nastať je prediskutovaný v tomto fóre. Súčasne bolo vytvorených niekoľko pracovných skupín zaoberajúcich sa špecifickými úlohami ako je plánovanie, údržba parku, detské ihrisko, výzdoba atď. Prostriedky na chod a rozvoj parku sa získavajú zbierkou.

Priestor pre kreativitu, emancipáciu a odpor

Takto charakterizujú zúčastnení park na svojom blogu. Parking parko je otvorený rôznym iniciatívam – politickým a kultúrnym. Súčasne má ambíciu stať sa „susedskou záhradou“, ktorá je súčasťou spoločenského života obyvateľov a je mimo logiky zisku a vlastníctva. Je to priestor na hranie sa a prechádzky, stretnutia a komunikáciu, šport, kreativitu a kritické myslenie. Park odmieta bariéry založené na veku, pôvode, vzdelaní, či sociálnom a ekonomickom postavení.

Zastavte sa a inšpirujte!

Ak niekedy zavítate do Atén, stavte sa v parku Navarinou. Na mape ho nenájdete – popýtajte sa v Exarchii alebo použite súradnice: 37°59’3″N 23°44’6″E. Kúpite si pivo a môžete si vychutnať premietanie filmu, alebo šachovú partičku s miestnymi. A to všetko s kulisou balkánskych hitov hraných na španielke srbským Cigánom. Užívajte si tú pohodu, ale myslite na to, že čo si nevybojujeme, to nemáme – v práci, komunite, na ulici. Ale nebude to ľahké. Pamätná tabuľa Alexandra Grigoropoulosa zastreleného fízlami pár metrov od dnešného parku je toho mementom.

Ďalšie info a fotky nájdeš na blogu parkingparko.

Článek převzat z blackblog.sk

 

This entry was posted in Reporty and tagged , , . Bookmark the permalink.