Slováci protestují proti těžbě zlata na Podpolanie

P7747b06e_BB_protest_zlato_013-150x150Asi 1000 lidí se sešlo v Banské Bystrici ve čtvrtek 6. prosince během občanského protestu obyvatelů Podpoľanie proti chystanému záměru těžby zlata a proti rozhodnutí báňského úřadu, kterým určil dobývací prostor Detva navzdory zamítavým stanoviskům místních obyvatel, samospráv, majitelů pozemků a firem.

Odhadem až 1000 účastníků měl čtvrteční sraz před budovou Obvodního báňského úřadu v Banské Bystrici, který zorganizovali občanští aktivisté, odboráři a obyvatelé několika obcí Podpoľanie, jako protest proti nedávnému vydaní rozhodnutí o určení dobývacího prostoru pro společnost EMED Slovakia. Zástupci občanského sdružení Podpoľanie nad zlato odevzdali vedení úřadu krom odvolání proti rozhodnutí také „láhev s kyanidem”, který má v případě, že se zlato nedaleko Detvy bude těžit, sloužit na louhování zlatonosné horniny. Podstatná část účastníků srazu přešla poté před Úřad Banskobystrického samosprávného kraje, kde vyjádřili svoje rozhořčení nad tím, že “samosprávný kraj s určením dobývacího prostoru nemá problém”.

“Do Banské Bystrice jsme dnes přišli proto, že obvodní báňský úřad nepřekročil svůj stín a určil dobývací prostor pro těžbu zlata v lokalitě Biely Vrch a to navzdory nesouhlasným stanoviskům měst, sdružení, majitelů pozemků, dotknutých firem,” řekl zástupce sdružení Roman Podhradský. Výstupem protestného shromáždění je otevřený list předsedovi Vlády SR, v kterým ho občané vyzývají, aby se z výkonu svého úřadu zasadil o to, aby v dané lokalitě nedošlo k těžbě, která je podle nich škodlivá pro přírodu a životní prostředí. “Definitivní řešení by byla změna legislativy, která by respektovala přání občanů,” dodal. Akci v Banské Bystrici označil jako spontánní protest obyvatelů regionu, kteří přišli sami s iniciativou něco udělat proti rozhodnutí státního úřadu. Účast byla navzdory mrazu velmi dobrá. Jedná se již o několikátý protest místních lidí. V dubnu se například několik set lidí shromáždilo přímo v Detvě. Více informací naleznete na webové stránce Podpolanie nad zlato.

GreenAction

 

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.