Domorodí ekvádorští indiáni vyzbrojeni oštěpy a šípovými foukačkami odrazili útok státní ropné společnosti Petroamazonas.
Když nás před více než dvěma lety žádali ekvádorští indiáni během přednáškové činnosti v Evropě o příspěvek na zachování Národního parku Yasuni, věděl jsem, že o těžbě ropy v ekvádorských pralesech ještě uslyšíme. Jejich tehdejší poselství se týkalo těžební činnosti ropné společnosti Texaco, která nešetrnou těžbou ropy toxicky zamořila velkou část území domorodých obyvatel pralesů. Nárůst počtu rakoviny a jiných nemocí je dovedl až k hromadné žalobě společnosti Texaco. V jejich očích šlo vidět zoufalství ze situace, kdy tisíce lidí mají jediný dostupný zdroj obživy, který je pomalu ale jistě zabijí. Životy dalších jsou ohroženy. Tentokrát se o rozšíření těžby snaží přímo státní ekvádorská ropná společnost Petroamazonas a místní komunity se připravují na tuhý boj.
Domorodé komunity v ekvádorské Amazonii dosáhly letos v lednu vítězství poté, co se vyzbrojily arsenálem oštěpů, šípových foukaček, mačet a dalších zbraní k odražení očekávaného průniku na jejich území ze strany ropných společností podporovaných armádou a státem. Obyvatelé Sani Isla vyjádřili úlevu, když konfrontace s ropnou společností Petroamazonas se navzdory očekávání neodehrála, ale tvrdí, že se firma stále pokouší získat právo průzkumu ropných zdrojů v jejich oblasti nedotčených deštných lesů. „Naše komunita vyhrála vítězství. Jsme spojeni,“ řekl president komunity Leonardo Tapuy. „Ale vláda a ropné společnosti nás nechtějí nechat na pokoji.“
Kmen Kichwa na Sani Isla tvrdí, že jsou připraveni bojovat až do smrti, aby ochránili své teritorium, které pokrývá 70 000 hektarů. Více než čtvrtina jejich území je v Národním parku Yasuni, místem s největší biodiverzitou na světě. Petroamazonas jim dříve oznámilo, že na jejich území započnou 15. ledna průzkumné práce chráněné veřejnými ochrannými sbory. Před očekávanou konfrontací řekl šaman Patricio Jipa, že lidé si vyrobili foukačky šípů a oštěpy, pokusili si půjčit střelné zbraně a připravili si kamenné sekery a různé další zbraně, které si do svých rukou dokázali opatřit. Dále prohlásil: „Naším záměrem není někomu ublížit nebo ho zabít, ale zabránit jim vstup na naše území.“
Společnost Petroamazonas se zatím veřejně nevyjádřila. Místní spekulují, že to bylo kvůli opětovnému ujištění připravenosti opozice k záměru ropné společnosti během maratónu komunitních setkání. „Dozvěděli se, že proti průzkumu jsme sjednoceni, takže se stáhli.“ řekl Fredy Gualinga, manager Sani Lodge. „Jsme šťastní, že nepřišli. Život běží jako obvykle.“
Úleva možná netrvá na dlouho, protože se předpokládá, že pod pralesem se nacházejí ohromné zásoby fosilních paliv. „Zdálo se to jako uzavřená věc, ale nejsme za vodou. Ropná společnost to nevzdala. Budou nás neustále pronásledovat a pokoušet se rozdělit komunitu. Ale můžeme si teď minimálně na pár dní oddechnout,“ řekla Mari Muench britská žena, která je manželkou vesnického šamana. Zvolení vůdci Sani Isla se zavázali vzdorovat během jejich období všem nabídkám od Petroamazonas. „Tato politika přetrvá během období našeho úřadování. Zavázali jsme se k tomu a navíc uděláme, co bude v našich silách, aby tak bylo natrvalo,“ řekl mluvčí komunity Abdon Grefa.
Bitva se nyní posunula směrem k soudnímu systému a veřejnému mínění. Ve středu došlo před soudce jejich apel o nespravedlnosti a podporovatele požadují pomoci budovat dlouhodobou ekonomickou alternativu fosilním palivům. „Doufáme, že lidé budou psát protestní dopisy Petroamazonas, dorazí a navštíví naše ubytování provozované Sani, přispějí penězi na naši školu a projekty nebo poskytnou podporu studentům, aby k nám dorazili a mohli se dozvědět, jak můžeme přežít také v budoucnu,“ řekla sekretářka komunity Klider Gualinga.
GreenAction