Japonská velrybářská flotila předčasně ukončila lov v antarktických mořích

sea-shepherd-150x150Sea Shepherd hlásí vítězství z ledového Jižního oceánu, poté co japonští velrybáři předčasně, stejně jako minulý rok, ukončili svůj lov ve vodách antarktického velrybího útočiště. Tato sezóna potvrdila zvyšující se deprimaci velrybářské flotily a její rok od roku zoufalejší a násilnější snahy vypořádat se s loděmi Sea Shepherd. Dnes (středa 20.2.2013) oznámili Sea Shepherd, že došlo ke kolizi, kdy gigantická plovoucí jatka velrybářů, loď Nishin Maru (pro srovnání asi 8x větší než lodě Sea Shepherd) poškodila dvě lodě Sea Shepherd a jihokorejský tanker Sun Laurel, který měl sloužit pro doplňování paliva velrybářům. Velrybáři několikrát najeli na lodě Sea Shepherd Steve Irwin a Bob Barker, kdy Bobu Barkerovi zničili všechny stěžně a jeden z jejich radarů, nakonec narazila Nishin Maru do tankeru Sun Laurel, kterému zničila záchranné čluny a jeřáb pro spouštění těchto záchranných člunů, aby nakonec odplula na sever a svou vlastní loď nechala daleko za zádí, bez veškerých záchranných zařízení. No, to asi jihokorejské lodi Sun Laurel nepřidá moc motivace, aby se příště nechala japonskými velrybáři najmout. Během tohoto velrybářského útoku házela posádka Nishin Maru na lodě Sea Shepherd ohlušující granáty.

I přesto, že se tento rok nepodařilo dostát závazku ani jedné zabité velryby, lze považovat tuto kampaň Sea Shepherd za veliký úspěch. Odhadem Paula Watsona, zakladatele Sea Shepherd, bylo zabito přibližně dvanáct velryb, s tím, že celý leden, tedy v době kdy jejich sezóna vrcholí, byla velrybářská flotila úplně na suchu a nepodařilo se jim zabít ani jednu velrybu. Pro velrybáře je tato sezóna další velkou prohrou a každým rokem se její zadlužení čím dál více zvyšuje a to i přes masivní finanční injekci japonské vlády, která do velrybářské flotily vrazila velkou část peněz, které měly putovat na obnovu lokalit postižených tsunami a nedávno navrhla zákon, kdy by měla být tato krutá sebranka zaštiťující se výzkumnými aktivitami dotována z daní občanů Japonska. Doufejme, že na tom budou velrybáři natolik bídně, že od dalších lovů upustí.

Australská vláda se od roku 2010 ostře staví proti lovu velryb v jejich vodách a po středečním konfliktu řeší ráznější kroky, jak lovu těchto tvorů zabránit.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged . Bookmark the permalink.