Proti těžbě zlata v Řecku: tisícihlavé demonstrace a žhářské útoky

reportint20130313093237493-150x150Padesát maskovaných lidí vyzbrojených molotovovými koktejly rozpálilo v polovině února doly na zlato na severu Řecka. Po zapálení buldozerů, nákladních vozidel a unimobuněk (patřících kanadské těžební společnosti Eldorado Gold a jejich řeckým partnerům Hellenic Gold) použila skupina kmeny stromů k zablokování cesty pro policii a hasiče, kteří by se chtěli dostat na místo. Ve skutečnosti to byla pouze jediná z mnoha současných událostí dramatu točícího se okolo otevření zlatého dolu v Skouries, jednoho z nejstarších lesů v Řecku.

V roce 2003 Hellenic Gold, následovaná společností Eldorado, získala právo vytěžit 12 miliard dolarů (235 miliard korun) ve zlatě a mědi dřímající v zemi v této oblasti. Devadesát pět procent zlatých dolů v Skouries patří kanadské nadnárodní společnosti Eldorado Gold a pět procent Hellas Gold, což je soukromá společnost vlastněná Fotisem a Georgem Bobolasem, řeckými stavebními a mediálními magnáty. Neuvěřitelné, řecký stát nevlastní žádný podíl v těžbě zlata v Skouries a dalších třech regionálních zlatých a stříbrných dolech. Navíc v roce 2011 byla řecká vláda prostředníkem transferu vlastnictví mezi současným a původním vlastníkem za pouhých 11 milionů euro. Smlouva byla taková, že Řecký stát obdržel pouze 11 milionů euro (280 milionů korun) kompenzací za doly a navíc rozhněvala místní obyvatele. Krom toho byla část starobylého lesa vymýcena, místní obyvatelé jsou také znepokojeni o dopad těžby na turismus, zemědělství a rybaření. To jsou všechno pilíře lokální ekonomiky a jsou nyní v ohrožení před devastujícím vlivem znečištění.

Minulý říjen, během protestu proti navrhovanému dolu, napadli policejní těžkooděnci demonstranty, zničili okna zaparkovaných aut, vlekli starou paní po zemi, napadli levicového politika, který protestoval před policejní stanicí, a vhodili slzný plyn do davu. Nepřekvapí, že tato taktika moc demonstranty neuklidnila.

Od té doby je oblast lesa obehnána žiletkovým drátem a všudypřítomnými kontrolními stanovišti, soukromá ochranka s maskovanou tváří střeží oblast obtěžováním místních obyvatel, požadováním kontroly jejich totožnosti. To není podle řeckých zákonů legální, ale vedlejší problém, jako, co je a co není legální, zdá se Eldorado netrápí. Společnost se pyšní tím, že doly vytvoří více než 1000 pracovních míst, jejich investice nažene tolik potřebný kyslík do churavých plic místní a národní ekonomiky.

Přesto kritika tvrdí, že více pracovních míst bude ztraceno než získáno kvůli znečištění a destrukci životního prostředí z důvodu vrtů v horách a výstavby dolů. A možná mají pravdu. Naneštěstí pro kanadsko-řecké partnery nelze čísla pouze sčítat. Z potenciálních celkových dvanácti miliard dolarů dostane Řecko jen 11 milionů dolarů, které získala v roce 2003, a pouhých deset procent daní ze zisku. Takže když se začínají vršit miliony tun odpadu a lokální ekonomika je zdevastovaná, Řecko jistě ztratí mnohem více než kolik získá.

Řecká partnerská společnost je vlastněná Giorgosem Bobolasem, řeckým „mini-Murdochem“ (mužem, který vlastní podíly ve všech mainstreamových mediálních společnostech v zemi) a zpravodajství o problému bylo lze přinejlepším nazvat jako nesourodé. Bobalasovo politické napojení zajistilo zapojení policie ve velkých počtech. Její působení v oblasti je během několika posledních měsíců na úrovni, která bývá financována v případě, pokud má příjemce jistý druh politické náklonosti tak jako Bobolas.

Řecký ministr ochrany obyvatel Nikod Dendias, který navštívil Skouries, požaduje zatýkání po žhářském útoku. To vedlo k zadržení 33 místních aktivistů s jiným zdůvodněním, než jaké mají jejich politici. Mezi nimi byl Lazaros Tsokas – člen Syriza, řecká levicová strana – který byl označen jako „podněcovatel“ a byl zatčen. Všem zadrženým policie odebrala vzorky DNA, přestože jsou obviněni pouze z přestupků, což není podle řeckých zákonů legální. Policie se také pokusila zadržet dvojici, která rozjela blog AntiGoldGreec, který se zaměřuje na odhalení korupčních praktik Hellenic Gold spolu s lokálními úřady.

Tisíce protestujících pochodovalo v centru Atén v první polovině března proti spornému projektu. Protestující tvrdí, že by projekt zdevastoval přirozené životní prostředí v regionu a nepřinesl vyprázdněné státní kase žádný zisk.

„Chceme zemi, vodu a stromy, nikoliv zlatou hrobku“, skandovali tisíce Řeků, pochodující na podporu lokální komunity v Skouries v oblasti Chalkidiki. Dopad těžby zlata na životní prostředí oblasti veliké 317 tisíc čtverečných kilometrů je obrovský. V každé tuně půdy v oblasti je necelý gram zlata. Budou muset být vykopány stovky tisíc tun zeminy, vykáceny chráněné přírodní lesy, poté bude použit chemický proces využívající arsen, kadmium a jiné toxické chemikálie. To nenávratně poškodí místní zemědělství a rybaření a představuje vážné zdravotní riziko pro celý region, protože se nad místem vznáší ohromný mrak prachu a jsou vystavěné toxické skládky pro navezení použité zeminy.

Mnoho zahraničních společností opouští Řecko a hledá v zahraničí přístup ke kapitálu a více stabilní daně. Ale pokud máte ty správné kontakty, pak představuje osvobození od daní a přístup k evropským fondům příležitost také v Řecku a lze zneužít jejich nemilou finanční situaci a ještě více zbohatnout. Zatímco novinové zprávy krmí řecké rodiny veselými večerními zprávami o xenofobii, bezprostředním finančním propadu a politickými příběhy, skutečné zločiny – ty které okrádají každého – se dějí za oponou na místech jako je Skouries. Projekt těžby zlata v severním Řecku se rychle stává jedním z nejkontroverznějších témat v krizi čelící zemi.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.