Používá se v České republice software FinSpy při sledování aktivistů?

finspy-surveillance-software-hijacks-activist-computers-150x150Nedávno vydaná zpráva tvrdí, že sledovací software FinSpy, prodávaný bezpečnostním složkám k monitorování zločinu, je vládami běžně používán ke sledování disidentů a skupin za lidská práva.

Zpráva vydaná v Občanské laboratoři Školy globálních vztahů na Universitě v Torontu zjistila, že tento software je „běžně prodáván do zemí, kde jsou kriminalizovány nekonformní politické aktivity a projevy.“ FinSpy je název softwarového nástroje, který může nakazit počítač, aby v nevědomosti majitele odesílal screenshoty monitoru, zaznamenával úhozy do klávesnice, nahrával konverzaci skrze Skype a tajně aktivoval připojené kamery a mikrofony. Britská společnost Gamma Group software vyvinul a prodává ho bezpečnostním složkám jako zákonný nástroj k monitorování zločinu.

Zatím není k reportu vyjádření Gamma Group dostupné. Loňský rok řekl Martin J. Muench, vedoucí řiditel Gamma Group, že FinSpy byl používán převážně „proti pedofilům, teroristům, organizovanému zločinu, únoscům a obchodu s lidmi.“ Odmítl uvést, které země software koupily. Ale bezpečnostní výzkumníci tvrdí, že FinSpy je užíván vládami po celém světě k mnoha jiným účelům. Loni výzkumníci Občanské laboratoře zjistili, že vláda v Bahrajnu užívala FinSpy proti aktivistům.

Výzkumníci ve své nedávné zprávě tvrdí, že nalezli FinSpy ve 25 zemích, včetně České republiky, USA a dalších zemích včetně několika zemí „s trablemi okolo dodržování lidských práv.“ Výzkumníci napsali: „Naše nálezy upozorňují na vzrůstající nesoulad mezi veřejně proklamovaným záměrem společnosti Gamma Group, že FinSpy je používán výhradně ke sledování zločinců, a mezi vzrůstajícím množstvím důkazů naznačujících, že nástroj je využíván proti opozičním skupinám a aktivistům za lidská práva.“ Například zjistili, že FinSpy v mobilních telefonech ve Vietnamu kradl textové zprávy, odposlouchával během telefonních hovorů a zaznamenával polohu skrze GPS. Loni usvědčil vietnamský soud 14 blogerů, spisovatelů a aktivistů z pokusu svrhnout vládu a odsoudil je ke 13 letům vězení. Výzkumníci také nalezli verzi FinSpy v Ethiopii, která uživatele svedla ke stažení spywaru spolu s fotografiemi etiopské politické skupiny. Zpráva tvrdí, že to naznačuje, že vláda využívá sledování k politickým účelům.

Zpráva vyšla den po vydání seznamu pěti „Korporátních nepřátel internetu“ od Reportérů bez hranic. Uvedené společnosti údajně prodávají produkty užívané autoritativními vládami pro internetové sledování. Těchto pět společností, které podle organizace brání mediální svobodě celosvětově, jsou Gamma Group, Trovicor, Hacking Team, Amesys a BlueCoat. Skupina tvrdí, že vlády po světě využívají spyware vyvinutý společnostmi Hacking Team a Gamma Group ke zjišťování hesel novinářů. Zpráva vyšla také den po varování Kongresu od nejvyššího amerického úředníka zpravodajských služeb Jamese R. Clappera Jr. o národní bezpečnostní hrozbě od soukromých společností, které „vyvinuly a prodávají technologie profesionální kvality podporující kybernetické operace a často tyto nástroje označují jako oprávněné odposlechy nebo obrané bezpečnostní produkty.“

Earth First Newswire

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Používá se v České republice software FinSpy při sledování aktivistů?

  1. Pingback: Co umí FinSpy? | GreenAction

  2. Pingback: Co umí FinSpy a jak se bránit | Anarchistický Černý Kříž - ABC

  3. Pingback: Co umí FinSpy a jak se bránit |