Stovky lidí protestovaly proti čínské výrobně baterií

chinabatteryplant-150x150Policie přihlížela, jak obyvatelé poklidně pochodovali podél rušných ulic Sung-ťiangu (městský obvod v Šanghaji). Sešli se na křižovatce nedaleko hypermarketu Carrefour, skandovali a drželi nápisy „Žádné továrny zde, milujeme Sung-ťiang.“ Mnoho z nich bylo oblečeno v tričkách s obrázkem kouřící továrny doplněné o červený symbol „ne“. Obyvatelé nesouhlasí s odpadními vodami a plynnými emisemi z plánované továrny, která by měla být postavena společností Hefei Guoxuan High-tech Power Energy Co Ltd.

Protesty proti znečištění se v Číně dějí čím dál častěji a vzrůstající počet městských obyvatel v zemi se začíná více zajímat o model růstu za každou cenu, který živil čínskou ekonomiku po tři dekády. Sobotní setkání, které přilákalo okolo 1000 protestujících, byl v uplynulých týdnech třetí masový protest proti plánované fabrice. Úřady Sung-ťiangu v reakci na to tvrdí, že továrna by pouze produkovala lithiové baterie a prováděla konečnou montáž baterií, ale neměla by oprávnění produkovat anody a katody. Úřady tvrdí, že by továrna byla bezpečná.

Minulý týden, protestovalo několik set lidí v ulicích Kchung-mingu (metropole na jihovýchodě provincie Yunnan) proti chemické rafinerii plánované společností China National Petroleum Corp, čínským největším výrobcem energie. Radní Kchung-mingu Li Wenrong v pátek řekl, že vláda projekt zastaví, pokud bude mít většina občanů námitky. V listopadu byl v přístavním městě Ning-po zrušen petrochemický projekt poté, když se odehrály několikadenní pouliční protesty. Minulý červenec zase dav tisíců obyvatel z Qidongu (severně od Šanghaje) vyplenil vládní úřady na protest proti odpadnímu potrubí z papírny.

GreenAction

 

This entry was posted in Novinky and tagged , . Bookmark the permalink.