Protestující zatčeni na konferenci o geneticky modifikovaných stromech

getreeprotest1-150x150V Asheville (Severní Karolína, USA) započala v pondělí časně ráno konference Tree Biotechnology 2013 (Biotechnologie stromů 2013), na které byli dva místní lidé zatčeni poté, když narušili hlavní prezentaci belgického inženýra Wouta Boerjana nazvanou „Sestrojit ze stromů biorafinerie.“

Protestující tvrdí, že by geneticky modifikované stromy, pokud se zlegalizují, mohly vést k destrukci přirozených lesů a biodiverzity jihu Spojených států a mohly by ekonomicky zdevastovat venkovské komunity. Prezentace byla přerušena na 20 minut.

Farmář a profesor Steve Norris řekl: „Provedli jsme dnes důstojnou akci k přímé konfrontaci nárůstu korporátní kontroly nad našimi semeny, lesy a komunitami. Posíláme průmyslu genetického inženýrství stromů a jeho investorům křišťálově jasnou zprávu – očekávejte odpor.“

Pravidelná konference Tree Biotechnology, svolávaná Mezinárodní unií organizací lesního výzkumu (International Union of Forest Research Organizations, IUFRO), je zásadní průmyslovou a výzkumnou konferencí o genetickém inženýrství stromů. Letos je konference pořádána od 26. května do 1. června v hotelu Asheville Marriott Renaissance.

Demonstranti proti genetickému inženýrství stromů z celého regionu se sjeli na týden akcí do Asheville, aby protestovali proti jednání na konferenci. Snaží se upozornit na nevyřízenou žádost společnosti ArborGen z Jižní Karolíny podanou na americké ministerstvo zemědělství (USDA) o možnost prodeje milionů geneticky manipulovaných eukalyptů na jihu Spojených států.

„Víme, že geneticky manipulované stromy jsou pohromou pro lesy a biodiverzitu,“ řekla v pondělí jedna ze zatčených Laura Sorensen. „S prognózami o zhoršování extrémních veder v našem regionu jsou poslední věcí, kterou potřebujeme, vysoce hořlavé a invazivní plantáže na vodu náročných eukalyptů.“

„Jako babička, v tom nevidím pro svá vnoučata žádnou dobrou budoucnost,“ řekla.

Minulý měsíc bylo americké ministerstvo zemědělství během lhůty pro veřejné připomínky na geneticky manipulované eukalypty zaplaveno 37 580 připomínkami. Pouze čtyři z nich byly kladné a zbytek byl proti – rozdíl téměř 99,99% ku 0,01%.

Na kampani STOP GE Trees (Zastavte geneticky modifikované stromy) participují skupiny: Global Justice Ecology Project, Katuah Earth First!, Everglades Earth First!, Real Cooperative, Biofuelwatch, Global Forest Coalition a Dogwood Alliance.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.