Aktivisté v San Franciscu osvobodili solidárně s tureckým odporem park

untitled-150x150Solidárně s masivním odporem v Turecku, který začal o šest dní dříve, pochodovali aktivisté ze skupiny Liberate the Land prvního června do prostoru parku známého jako „Hayes Valley Farm“ v San Franciscu a začali s jeho okupací. Je naplánováno přeměnit tento kus půdy na apártmenty – developerský projekt, který protestující hodlají zastavit. Krom toho, že fyzicky brání prostor pomocí svých těl a mnoha posedů na stromech, skupina také rozjela farmu sloužící komunitě, každodenně sdílí společné jídlo, udržuje komunitní budovy a dělá permakulturní workshopy.

Účastníci přejmenovali prostor na „zahrady Gezi“ jako výraz solidarity se současnou vzpourou v Turecku, která započala okupací parku Gezi v Istanbulu. Protestující v Istanbulu zahájili okupaci parku Gezi, když developeři začali ničit stromy, aby udělali místo pro nákupní středisko. Nepříčetná reakce policie zažehla vzpouru, která se rozšířila po celém Turecku. Proběhly také další solidární demonstrace po celém světě, včetně opětovné okupace Zuccotti parku v New Yorku, původního domova Occupy Wall Street.

Liberate the Land plánují okupovat park na neurčitou dobu a vydali prohlášení žádající další lidi, aby se k nim připojili:

Během dnů následujících po dnešním osvobození zvou Liberate the Land kohokoliv připojit se k této síti, pěstovat zde jídlo, tvořit a podněcovat permakulturu, vést nebo se účastnit workshopů a přednášek, hrát a užívat si hudbu, stavět, shromažďovat se, experimentovat, hrát si, učit se a být pospolu. Na tomto území žije od prvního června pulzující komunita rostlin a lidí lépe než první vrstvy základů apartmánů. Zveme naše sousedy v Hayes Valley, aby se připojili k otevřenému dialogu rozhodnout s námi, co se se zahradami Gezi stane v budoucnu.

Liberate the Land vnáší dialog o konceptu společného prostoru, klasifikace prostoru, která vybočuje z dichotomie privátního a obecního a namísto toho upřednostňuje společný prostor. Společný prostor není prostorem vlastněným a řízeným ani vládou a státem, ani korporacemi a soukromými jednotlivci. Namísto toho společné prostory jsou vlastněny nebo spravovány všemi lidmi, s pochopením toho, že dary země jsou k užitku všech a že lidé potřebují základní území pro pěstování jídla, sbírání léčivých rostlin, udržené zdravé lesy pro stavební materiál a palivové dříví, sběr divokých rostlin na tkaniva a zachovalé divoké ekosystémy.

Zbytek prohlášení je zde. Sledujte @LiberateLand na twitteru, kde je více aktualit okolo zahrad Gezi.

Rabb!t / Earth First! Newswire

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.