Sabotáž pole s geneticky modifikovanou cukrovou řepou v Oregonu

Food06.sized_-150x150Federální vyšetřovatelé žádají veřejnost s pomocí vyřešit půlnoční zločin, během kterého pachatelé zničili pole geneticky modifikované cukrové řepy na venkově v Jackson County. Zničení úrody proběhlo během dvou nocí na začátku června, když neznámý jednotlivec nebo skupina zničila okolo 6500 rostlin cukrovky geneticky upravené k resistenci na herbicid Roundup. Úroda rostla na dvou soukromých parcelách obhospodařovaných společností Syngenta.

První čin, který FBI považuje za „ekonomickou sabotáž a porušení federálního zákona zahrnujícího poškození komerčního zemědělského podnikání“, se odehrál 8. června v noci, během které bylo zničeno 1000 rostlin cukrové řepy. O tři noci později pokračovala likvidace na další parcele, kde bylo zlikvidováno dalších 5500 rostlin.

„Nevypadá to, že bylo použito nějakého vozidla. Vypadá to, že lidé vnikli na pole a zničili rostliny ručně,“ řekl Paul Minehart, vedoucí korporátní komunikace severoamerické větve Syngenty, globální zemědělské společnosti se sídlem v Basileji (Švýcarsko). Odhady škod nebyly vyčísleny, ale finanční ztráty jsou podle Beth Anne Steele, mluvčí FBI, významné.

Skupina „Oregonští za jídlo a přístřešek“ nabízí odměnu 10 000 dolarů za informaci vedoucí k identifikaci, zatčení a odsouzení viníků. Ředitelka Zemědělského úřadu (Department of Agriculture) v Oregonu vydala o sabotáži prohlášení. „Pokud je mi známo, je to poprvé, kdy někdo záměrně učinil opovrženíhodný krok vytrhat vysoce ceněné rostliny pěstované v našem státě. Nehledě na to, co někteří cítí k biotechnologiím, není ospravedlnění pro páchání podobných zločinů a není to způsob chování, který bychom v oregonském zemědělství očekávali,“ řekla Coba.

Před více než desetiletím ničili ekologičtí sabotéři při revoltě proti vysoce technickému zemědělství experimentální úrodu po celé zemi. Nepřátelé genetického inženýrství udeřili také v roce 2000, když členové Earth Liberation Front – původem z Oregonu, podpálili zemědělské kanceláře ve státní univerzitě v Michiganu. Názor ELF na genetické inženýrství byl, že se jedná o „jednu z mnoha hrozeb pro přírodní svět jak ho známe.“

[Původní autor článku ukončil pobízením čtenářů stát se špinavým práskačem a zavolat FBI s informacemi o sabotérech. Přesto, by vám GreenAction rádo místo toho doporučilo upéct jim GMO-free koláč]

Kimberly A. C. Wilson / Oregon Live

This entry was posted in Novinky and tagged , . Bookmark the permalink.