Aktivisté Greenpeace zatčeni po průniku do francouzské jaderné elektrárny

francie-150x150Okolo třiceti aktivistů Greenpeace bylo v pondělí (15. 7.) zatčeno po průniku do jaderné elektrárny Tricastin společnosti EDF na jihu Francie. Aktivisté chtěli poukázat na její bezpečnostní chyby a požadují její uzavření. Členové Greenpeace tvrdí, že došli až ke stěně dvou reaktorů elektrárny, která je jednou z nejstarších ve Francii. EDF odmítla to, že by došli až do „citlivé zóny“ a narušili výrobu.

Ministr vnitra Manuel Valls žádá vyšetřování průniku, který vyzdvihuje otázku bezpečnosti 19 elektráren a 58 reaktorů ve Francii. Protestující, kteří za úsvitu vnikli do elektrárny, rozvinuli žlutočerný transparent na zeď nad obraz prezidenta Françoisa Hollandea. Na transparentu bylo uvedeno: „Tricastin, jaderná nehoda – Prezident katastrofy?”

“Greenpeace touto akcí žádá prezidenta Françoisa Hollandea, aby nechal uzavřít jadernou elektrárnu Tricastin, která patří k pěti nejnebezpečnějším ve Francii,” uvedl v prohlášení představitel Greenpeace ve Francii Yannick Rousselet. „Pokud místo fyzického dosažení reaktoru není citlivá zóna, pak nevím, co by jí bylo“, řekl Rousselet. „Lidé se špatným záměrem by mohli představovat hrozbu pro bezpečnost reaktoru.“

Do sedmi hodin ráno bylo všech třicet aktivistů pozatýkáno poté, kdy aktivisté strávili několik hodin připevněni na kovových žebřících. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) nezahrnul elektrárnu Tricastin do seznamu šesti jaderných elektráren s nejmenšími bezpečnostními opatřeními.

“Jde o mediální akci, která neohrožuje bezpečnost provozu,” ujistil mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet. Aktivisté Greenpeace podle něj vnikli do objektu ve třech skupinách. Aktivisty čeká přestupkové řízení. Vláda oznámila, že by ráda zavedla přísnější tresty pro činy, při kterých lidé porušují zákaz vstupu do strategických objektů a ohrožují tím jejich bezpečnost. Ekologičtí aktivisté již v minulosti několikrát do jaderných elektráren ve Francii i řadě dalších zemí pronikli. Tvrdí, že bezpečnost jaderných elektráren není dostatečná, což místní úřady vždy popírají.

Prezident slíbil snížit do roku 2025 podíl jaderné energie v energetickém mixu na 50 % ze současných 70 %, také tvrdí, že chce do roku 2017 uzavřít nejstarší jadernou elektrárnu v zemi Fessenheim nedaleko hranic s Německem. Greenpeace tvrdí, že by měl do roku 2017 uzavřít nejméně 10 reaktorů a do roku 2020 alespoň 20. Aktivistická skupina uvádí, že by se to mělo týkat také elektrárny Tricastin, která byla postaven před více než třiceti lety.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.