Zánik lesů a lidí lesů Latinské Ameriky

awa-intro_original-150x150Převzato od Puntíčkovaní chrobáci.

Pravděpodobně pouze hrstka lidí má zdání o tom, že 70 procent dříve zalesněné půdy v Amazonii je nyní využíváno pro pastviny a pěstování krmných plodin pokrývá velkou část zbylé plochy. Krmné plodiny, zejména sója se z Latinské Ameriky exportují především do Evropy a Číny. (1)

Jeden z příběhů:

„Ve městě cítíme stejnou nejistotu, kterou cizinci v lese“, říká muž Awá jménem Blade.

Ale husté amazonské lesy, které dříve oblékaly rozsáhlé oblasti severovýchodní Brazílie, mají však všechny zmizet. Nejsou nahrazovány městy, ale pustinou zdánlivě někonečných chovů s dobytkem. Poslední místa z těchto hlubokých lesů, z nichž některé jsou nejstarší na světě, jsou místa, kde se domorodé národy brání farmářům a postupování dřevorubců.

Určitě nepřehlédněte http://assets.survivalinternational.org/films/464/embed.

Toto je příběh jednoho lovecko-sběračského kmene Awá a jeho mimořádného milostného románku s lesem. Příběh odporu, destrukce, naděje a možná přežití.

Více se o Awá a kampani za jejich záchranu a lesů dozvíte na www.survivalinternational.org/awa.

Další příběh jiného kmene:

Les obývaný nekontaktovanými indiány v Paraguayi je ničen k vytváření cesty pro chov dobytka určený pro evropský trh.

Nové satelitní snímky ukazují, že brazilská společnost Yaguarete Pora kácí les na severu Paraguaye, na území domova předků indiánské kmene Ayoreo.

Někteří Ayoreo jsou nekontaktovaní a jsou neustále nuceni prchat před chovateli dobytka, kteří zabrali mnoho jejich území.

Yaguarete je součástí OSN Global Impact, iniciativy, která má za cíl povzbudit společnosti k dodržování zásad o „podpoře a respektu ochrany mezinárodně uznávaných lidských práv“.

Práce společnosti však dostávají životy Ayoreo do extrémního nebezpečí. Nekontaktovaní indiáni nemají vybudovanou imunitu proti nemocem přinesených zvenčí a mohou být vyhlazeni, pakliže dojde ke kontaktu s pracovníky společnosti.

V nedávné zprávě předložené orgány OSN, je odhaleno, že Yaguarete již začala s chovem dobytka na území nekontaktovaných indiánů, (2) a že některé hovězí maso se vyváží do Evropy. Nicméně, její zpráva nic nezmiňuje o přítomnosti nekontaktovaných indiánů.

Survival napsala Evropské komisi žádost, aby prošetřila dovoz hovězí masa od společnosti.

Ve snaze „greenwashingu“ své práce, společnost vyčlenila část své půdy jako „soukromou přírodní rezervaci“. Dosud je území vlastnictvím Ayoreo, a požadovali nárok na něj na více než 20 let.

Mnoho Ayoreo, kteří již byli nuceni opustit les, zemřelo v posledních letech, a mnoho dalších je nevyléčitelně nemocných. Paraguayské lesy jsou rychle káceny pro chov skotu, který zásobuje evropský, africký, ruský a severoamerický trh. (3)

* Chtěli bychom tímto upozornit nejen na (nejčastější) destrukci lesů Latinské Ameriky, na jednu s dalších kolonizačních sil (západní) civilizace, ale také na to, že spolu s lesy zanikají, lépe řečeno jsou likvidovány lidé jako Awá nebo Ayoreo. A rádi bychom tímto podpořili kampaň Survival International.

Poznámky:

(1) http://www.fao.org/docrep/010/a0701e/a0701e00.HTM

(2) http://www.survivalinternational.org/news/7443

(3) http://www.survivalinternational.org/news/9546

This entry was posted in Novinky, Reporty and tagged , . Bookmark the permalink.