Novinky z akcí proti cirkusům se zvířaty

cirkus-ano-ale-bez-zvirat-150x150Stop drezúře zvířat! protestovali aktivisté u cirkusu v Praze

Zhruba 50 aktivistů protestovalo v Praze 10 u křižovatky ulic Vinohradská a Počernická před italským cirkusem Medrano. Důvodem bylo upozornění na drezúru zvířat, která podle nich žijí ve špatných podmínkách a trpí, protože je chovatelé nutí k nepřirozeným cvikům. Na akci dohlížela skupina pěti policistů, vše se odehrálo bez incidentů.

Aktivisté se sešli před cirkusem po 17.00, kdy se scházeli diváci na představení. Měli několik transparentů a lidem rozdávali letáky, pro děti měli připravené výchovné omalovánky. Zájemců o cirkus za nimi přišlo o něco méně, než bylo aktivistů. Ochránci zvířat pak přečetli prohlášení a provolávali různá hesla na podporu zvířat.


Foto: “Cirkus ano, ale bez zvířat.”

Akci pořádalo mezinárodní hnutí 269life, které usiluje o osvobození zvířat chovaných pro lidskou potravu, módu, nebo zábavu. Podle mluvčí české pobočky hnutí Barbory Malé je drezúra zvířat kvůli cirkusovým vystoupením nepřirozená a ničí normální chování živočichů. “Videozáznamy ze zahraničí prokazují, že se při výcviku používá násilí, jako je bití, elektrické tyče, nebo odpírání potravy,” řekla Malá.

Řada zemí již prý zakazuje vystupování volně žijících zvířat. V České republice se podle mluvčí zákaz vztahuje na drezúru pouze několika druhů, například na nově narozené primáty. “Cílem naší kampaně je zákaz rozšířit,” dodala.

Cirkusy podle ní chovají zvířata v malých klecích, protože cestují z místa na místo, a není proto možné vytvořit pro ně vhodné podmínky. “Vede to u nich k psychickým poruchám, které se mohou projevit i agresivitou a sebepoškozováním. Přeprava také způsobuje zvířatům stres,” uvedla mluvčí.

Pořadatelé cirkusu se nechtěli k protestu vyjadřovat, pouze s policisty konzultovali další postup. Aktivisté měli sraz dopředu ohlášený, pětice policistů na místě hlídkovala a po zhruba hodině a půl, když se protestující rozešli, odjela.

Nepřehlédněte také probíhající petici proti divokým zvířatům v cirkusech- papírovou i elektronickou (ta má však jen symbolickou platnosti).

Muž odstranil několik cirkusových poutačů s reklamou na týrání zvířat

Za hranici zákona a konvenčního vyjádření názoru se v Mostě dostal 26letý muž, který reagoval na přístup chovatelů ke zvířatům v cirkusu.

Ilona Kozlová z mostecké městské policie žalovala na bonzačku: „Na základě telefonického volání všímavé obyvatelky domu bloku 509, že nějaký muž rozbíjí reklamní tabule na pouličním osvětlení, byla vyslána hlídka městské policie.“

Strážníci na místě zadrželi 26letého muže, který se přiznal, že rozbil šest reklamních tabulí s pozvánkou do cirkusu. Jeho vysvětlení by nemělo nikoho překvapovat. „Nemá rád týrání zvířat,“ tlumočila obhajobu aktivního spoluobčana Ilona Kozlová.

(přepracováno podle nekorektní zprávy uvedené na webu e-mostecko.cz)

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.