Demonstranti proti nové výsvabě v Burgos přitáhli pozornost španělské vlády

1389658899-peaceful-protest-in-burgos-against-costly-boulevard-plan_3669726-150x150Před několika dny bylo město Burgos na severu Španělska známé jenom díky typické krvavé klobáse s bílou rýží, ale v pátek se dostalo do hlavních zpráv kvůli něčemu ještě méně stravitelnému – protestu společenství lidí proti výstavbě nové ulice skrze střed čtvrti Gamonal. Protest přešel v násilnosti. Byly rozkopány silniční práce a stavební materiál byl použit jako střelivo, byly vymláceny okna bank a svedly se vášnivé bitvy mezi protestujícími v teplákovkách a těžkooděnci povolanými z nedalekého Valladolid. První den nepokojů bylo zatčeno 19 lidí a v tisku proběhlo několik prvních příběhů. Nikdo ovšem neočekával, že protesty budou pokračovat po další tři dny, promění centrum města v bitevní pole a doženou novináře k větší pozornosti.

S probíhajícími protesty se měnilo vyznění reportáží. První zprávy se zaměřovaly na soupis zatčených a vandalismus, ale s pokračujícími protesty byla počáteční neochota médií informovat o tom, že jsou lidé pobouřeni především kvůli novému bulváru, nahrazena reálnějším obrazem situace. Přece jenom se nestává příliš často, že by byly lokální problémy dotaženy až na celonárodní úroveň.

V samotném sousedství probíhá podpora protestů od místních obyvatel především kvůli nesouhlasu s novou silnicí. Zatímco každý odmítá násilnosti, rychle takové stanovisko doplní o: „Ale teď nám možná budou konečně naslouchat.“ Zástupce místní opozice řekl do deníku El Pais, že protesty jsou „výsledkem zoufalství. Několik měsíců jsem se bezvýsledně pokoušeli s politiky diskutovat.“

Ve zbytečném developerském projektu chce místní konzervativní vedení města utopit 11 milionů dolarů. Stavební práce mají být provedeny stavební společností, kterou vlastní místní muž přezdívaný cacique (označení pro podnikatele, kterému v určité oblasti patří téměř vše). Antonio Mendez Pozo je současně prezidentem městské Obchodní komory a majitelem místních novin El Diario de Burgos. S tím, že takto výhodný projekt spadl náhodou do klína zrovna Pozovi, je velmi snadné pochopit, proč jsou lidé v oblasti tak rozhořčeni.

Ačkoliv je pokračující a koordinované násilí v Burgos pro Španělsko neobvyklé, je v samotném Gamonal skutečně nevídané. Jedná se o čtvrť dělnické třídy v provinčním městě, kde jsou obyvatelé politiky ignorováni, takže se snaží dát svůj názor co nejvíce najevo jakýmkoliv možným způsobem. A díky protestům teď naslouchají nejen městští představitelé ale celé Španělsko.

V pondělí vláda oznámila, že do města chce poslat zvláštní jednotku stovky těžkooděnců, která by obnovila pořádek a předešla šíření protestů. V tomto případě zatím myslela pouze šíření do dalších čtvrti. Ovšem již vypukly protesty v dalších městech Španělska.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.