Vyjádření redakce GreenAction k podpálení policejního auta v Janově

imagesNa konci ledna 2014 dorazilo na redakční email prohlášení, jehož pisatelé se přihlásili k podpálení policejního auta v Janově. Za redakci webu GreenAction prohlašujeme, že nikdo z členů týmu, který web spravuje, se zmíněného útoku nezúčastnil ani nezná totožnost lidí, kteří údajný útok provedli. GreenAction se od zmíněného činu distancuje a prohlašujeme, že jsme ho zveřejnili, aby sloužil pouze ke studijním účelům. Navíc připomínáme, že také na webu je permanentně napsáno: “Nikoli každý text nebo názor zveřejněný na webu GreenAction odpovídá názorům všech lidí podílejících se na webu a ani to po zaslaných textech nevyžadujeme.”

Protože je redakce GreenAction složena z názorově různorodých lidí, liší se také míra jejich rezervovanosti od údajného útoku zápalnou lahví, ke kterému se přihlásila “Síť revolučních buněk”. Postoje členů redakce zahrnují jak principiálního odmítnutí údajného útoku, tak výhrady vůči kontextu, ve kterém je podobný čin proveden. Pavel Zrzavý to komentoval slovy: “V současném kontextu považuji čin za nekonstruktivní, ač si umím představit situace, ve kterých bych měl k podpálení policejního auta jiný názor. Například při nedávných protestech proti těžbě plynových břidlic na území původních národů v Novém Brunšviku zasáhla policie násilně proti blokádě domorodců, kteří následně zapálili několik policejních aut.” Jiná členka redakce Barbora Divoká uvedla: “Nemohu se ztotožnit ani s cílem, ani s prostředky, které jsou v prohlášení uveřejněny.”

Zatím se nám nepodařilo zjistit ani pravost prohlášení, protože o žhářském útoku na policejní auto zatím média neinformovala a PČR se k němu taktéž nevyjádřila. Odkaz na prohlášení, které nám dorazilo na email můžete nalézt níže. Upozorňujeme, že může obsahovat materiály, které nejsou v souladu se zákony ČR. Cílem GreenAction je publikovat materiály relevantní pro environmentální přímou akci a tento materiál jsme zveřejnili z důvodu, že jednou z motivací, kterou pisatelé deklarují, je podpora environmentálních aktivistů. Pavel Zrzavý to okomentoval: “Představte si, že píšete blogísek o svém oblíbeném fotbalovém klubu, kam dáváte vše, co se vám dostane pod ruku. Jednoho dne Váš oblíbený tým utrpí porážku s nejhorším týmem sezóny. Zatajovali byste výsledky, nebo byste je na blogísek dali? Nepochopitelní jsou pro mě čtenáři webu, kterým se nelíbí zveřejnění prohlášení na našich stránkách, protože podceňují mentální schopnosti ostatních čtenářů a považují je za ovce, které si nedokáží formulovat vlastní názor.”

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.