Hromadná občanská neposlušnost proti ropovodu KXL před Bílým domem

captain_planet-150x150Americká police v neděli pozatýkala stovky mladých lidí  protestujících proti navrhovanému projektu obřího ropovodu Keystone XL, který by měl vést z kanadské provincie Alberta na středozápad USA. Studenti z 80 univerzit se připoutali k plotu Bílého domu a požadovali, aby prezident Barack Obama kontroverzní projekt zamítl.

Část skupiny držela hesla odmítající projekt, zatímco další rozlévali na chodník černý inkoust, který měl představovat ropu. Organizátoři odhadli, že do protestu se zapojilo asi 1000 lidí. Několik set z nich ani po výzvě policie neopustilo chodník před Bílým domem a provedli  plánovanou hromadnou občanskou neposlušnost. 398 osob z nich policie zadržela.

Za navrhovaným ropovodem stojí kanadská energetická firma TransCanada Corp. Americká strana projekt schvaluje už více než pět let a poslední slovo bude mít prezident Obama.

Stoupenci ropovodu za 5,4 miliardy dolarů tvrdí, že vytvoří tisíce dočasných pracovních míst při výstavbě a zlepší americké energetické zajištění. Lidé se ovšem obávají úniků ropy, které Spojené státy posledních několik let sužují. Dále oponentům vadí, že ropovod přispěje k urychlení klimatických změn, proto kvůli projektu Keystone XL již uspořádali řadu různých protestů.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.