Bitva o Bentley: více než 2000 Australanů na blokádě poti frackingu

safe_image-150x150Ve stejný den, kdy v Novém Jižním Walesu blokovalo několik desítek lidí těžbu uhlí, se na jiném místě tohoto australského teritoria odehrála mnohem masovější blokáda. Více než 2000 místních obyvatel již nevydrželo přihlížet, jak politici ignorují zájmy a znepokojení lidí, a dojelo se zúčastnit masové občanské neposlušnosti přímo na místo plánované těžby kontroverzní metodou fracking.

Obyvatelé se v pondělí ráno sešli při blokádě těžařské cesty v Bentley, na venkově 15 km severozápadně od Lismore. Protestující chtějí zabránit těžařské společnosti Metgasco provést v této oblasti průzkumné vrty. Organizátoři tvrdí, že počet lidí vzrostl z pouhých 200 blokádník během jediné noci, protože v pondělí ráno byli očekáváni pracovníci těžařské společnosti. „Měli jsme informace, že se chystají začít dnes,“ řekl Ross Joseph z Bentley. „Doufali, že dav dnes nebude tak velký, ale budeme pokračovat tak dlouho, dokud to bude potřeba.“

Později počet blokádníků opět klesl na několik stovek, protože se rozšířila zpráva, že Metgasco zatím nezačne své pracovníky a vybavení na místo přemisťovat. Podle mluvčího těžařské společnosti ke zdržení nedošlo kvůli blokádě a nadále plánují v následujících dvou týdnech těžbu zahájit. Po průzkumech má následovat těžba kontroverzní metodou nazývanou fracking, který zahrnuje vstřikování toxických chemikálií, plynu a písku za vysokého tlaku do podloží. Tento způsob těžby, kterým se získává zemní plyn, způsobuje kontaminaci podzemní vody, lokální zemětřesení a úniky metanu, který často proniká do vodovodních sítí. V Bentley by se metodou fracking netěžili plynové břidlice (známé v České republice), ale jednalo by se o plyn z uhelných slojí (coal seam gas).

Policie navštívili blokádu již brzo ráno a lidi k opuštění místa nevyzvala. Inspektor Matt Keogh řekl: „Je zatím příliš brzy rozhodnout, jak budeme tuto situaci nadále řešit.“ Mnozí protestující tvrdí, že jsou připraveni se připoutat do trubek zapuštěných do betonu.

Tato blokáda je součástí celosvětového hnutí spojující desítky lokální komunity v boji proti frackingu. Blokády a přímé akce probíhají na mnoha místech ve Spojených státech a Kanadě. V Evropě se blokády proti frackingu odehrávají v Polsku, Rumunsku a Velké Británii.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.