Odcivilizování světa není utopie

110505deepgreen-150x150Převzato od Puntíčkovaní chrobáci.

“Jsme ztraceni, ale ostatní zvířata poukazují na správnou cestu. Jsou na správné cestě.”– John Zerzan

Jako anarcho-primitivista se často potýkám s otázkou, jak si mohu myslet, že se lidé vzdají civilizovaných životů. Tisíce let budování něčeho, a vy to všechno chcete zničit. Vaše vize jsou utopie, lidé chtějí technologie.

Na první pohled zrušit civilizaci, včetně její základů jako je domestikace, vypadá zákeřně. A já nejsem nadějný, že by si lidé jen tak řekli, všechno to zbouráme, a bylo by to příliš jednoduché, pokud by se to udělalo. Pokud na to přijde, je to dlouhodobější přechod.

Nedávno jsem četl výzkum American Psychological Association, [1] že lidé netouží znát skutečnosti o věcech jako je ekonomika, konzumace energií a životním prostředí. Výzkum se týkal občanů Severní Ameriky, nicméně i na základě vlastní zkušenosti jsem přesvědčen, že situace u nás je obdobná. O to více mě toto dělá beznadějným, ale staví mě to čelit pravdě tváří v tvář, a tak i nutí posouvat své taktiky. Mám rád pravdu, naděje je falešná a zavazuje nás falešným představám, přičemž zatemňuje skutečné možnosti.

Přesto, že nejsem optimista, jelikož nevidím důvod k tomu být, nejsem nihilista. Nemám rád nihilismus. Ve skutečnosti nenávidím nihilismus. Pokud bych se stal nihilistou, můžu zapadnout do řady, a tvrdit, že je vše v pořádku, neboť na změnu nedosáhnu a civilizaci nedostanu do kolenou. Tvrdit to nehodlám, a cítím, že mě to ještě více dohání být aktivní.

Takže nemohu říct, že bych si myslel, že se civilizovaní vzdají civilizovaných životů. Nemyslím si to jen kvůli ignoranci problémů. Jinými předpoklady proto, že se civilizovaní jen tak nevzdají svých civilizovaných životů je závislost, stereotyp, nepochopení, víry či mýty, na nichž je civilizovaný život postaven. Všichni jsme slyšeli, a byli vychováni ve víře, že civilizace nás osvobodila od brutality, že je to vyspělá forma lidské společnosti. Říká se, že se přes všechny stromy nevidí les, tento citát je tím, co lze vhodně aplikovat na civilizovaný život. Již samotné zemědělství, které se pro nás mělo stát výhodou, se stalo pro naše sociální a sociálně-environmentální vztahy katastrofou, dokonce i naše zdraví se zhoršilo. [2] Postup civilizace a technologie toto jen více rozvinuly. Svět není lineární, ale naše civilizované myšlení je.

Závislost civilizovaných není pouze na samotné civilizaci, a často konzumních životech, jímž se civilizovaný život vyznačuje, a konzum skutečně není problém posledních dvaceti let, ale je to závislost na technologiích. Myslím, že právě tato závislost a víra v technologie, je mnohem větší překážkou pro odstranění civilizace, než víra v samotnou civilizaci. A právě závislost civilizovaných na technologiích je nejvíce do očí bijící fakt, že technologie nejsou neutrální. Jednoduše se tu buduje technologický komplex, který nám neulehčuje život, jak je často o technologiích tvrzeno, a je to jeden z mýtů technologií, ale stáváme se na technologickém systému stále více závislí a technologický systém nás zavazuje stávat se na něm stále více závislými, což je neodlučitelně doprovázeno stále s větší technofixací jako nabízeného řešení na problémy technologickým systémem způsobeny v jeho předešlém pokroku. Toto si vyžaduje naše zdraví, sociální a sociálně-environmentální vztahy, stejně tak jako naši svobodu.

Nemyslím si však, že by budování tohoto technologického komplexu, tak jako civilizace samotné bylo nějakou osobní volbou. Toto jsou mýty a nebezpečí technologií, na něž se anti-civilizační kritika snaží upozornit a napadnout je. A zde jsem nadějný. Je to příběh celé civilizace. Civilizace, tak jako technologický systém není něco, co by bylo budováno dobrovolně, jinými slovy není to něco pro co by se nezprostředkovaně rozhodla malá skupina lidí, ale je to vše řízeno několika málo institucemi. Již v raných civilizacích byli lidé nuceni stavět chrámy pro krále, obdobně jako dnes lidé nuceně staví stadiony pro vítěze nebo přežívají denně na výrobní lince.

Civilizace je udržována a může pokračovat jen skrze tyto politické a sociální hierarchické a často parazitní vztahy, které jsou udržovány a řízeny institucemi civilizace, a my je jsme učeni ctít. Odstranit tyto instituce počínaje věcmi jako je školství by mohl být dobrým začátkem, jak našich cílů dosáhnout. Nemyslím si, že by zavládl chaos. Chaos určují a vytvářejí dnešní instituce, které nás k takovému chování, které je ze své podstaty proti lidské a zničující pro živý svět vedou a zavazují.

I toto je jeden z důvodů, proč mohu říct, že naše cíle nejsou utopické. Nejsou utopické také proto, že víme, že existence života lidí před a mimo civilizaci fungovala po tisíce let, a stále u některých zbývajících domorodých lidí mimo domestikaci funguje, a fungovala by, pokud by tito lidé nebyli násilně nuceni stát se závislými na civilizovaném životě skrze rozkradení jejich životního prodstředí civilizovanými. Zde je také zřetelné to, že civilizace není něco, co by bylo osobním výběrem života většiny lidí, ale je to něco, co je zaváděno a udržováno protřednictvím násilí při kolonizaci a rozšiřování civilizace a její imperativů.

Myslím si také, že pokud bychom následovali odpor domorodých lidí, náš odpor by byl efektivnější, neboť víme, že jejich odpor nebyl veden žádnou ideologií, ale byl to odpor vedený za život a životy jiných, které znaly, odpor za to, co bychom my rádi poznali.

Anarcho-primitivistická kritika civilizace ukazuje, jaký život byl a jak vzkvétal před civilizací a mimo ni, a jaká cesta byla započata zejména s příchodem domestikace, která nejen, že přinesla vztahy založené na nadvládě a autoritářství a takovou perspektivu na svět, jak člověka k člověku, tak k jiným živým bytostem, ale ovládnutí a nadvláda se staly tou hnací silou civilizace (a tak i násilí), která kolonizuje živý svět a dovádí jej na pokraj vyhynutí. [3] Takže pro nás je pravděpodobně omyl si myslet, že je to civilizace samotná, o níž si myslet, že je tou destruktivní silou, ale je to domestikace samotná, základ civilizace. Kapitalismus je pak pružnějším a zákeřnějším stavem civilizace.

Vidíme tak, že to, co se ukázalo být nefunkční je civilizace. Nemyslím, že toto lze ozelenit a zamezit autoritářství a hierarchiím, pokud nebude odmítnut samotný základ civilizace – domestikace. To, co kritici civilizace nabízí je směr kam můžeme jít, víme, že to tak jde a bylo. Není to utopie.

Poznámky:

[1] Ignorance Is Bliss: Study Shows People Avoid Information About Complex Social Issues, http://theunboundedspirit.com/ignorance-is-bliss-study-shows-people-avoid-information-about-complex-social-issues/

[2] The Worst Mistake in the History of the Human Race, Jared Diamond, http://flag.blackened.net/radicalanthropology/writings/jdiamond-mistake.htm

[3] Indikátor ekologického kolapsu, http://puntickovanichrobaci.blogspot.cz/2014/01/indikator-ekologickeho-kolapsu.html

This entry was posted in Teorie and tagged , , . Bookmark the permalink.