Americká vláda chce vázat 277 milionovou pomoc Salvádoru na GM semena

El_Salvador12-150x150Převzato z nechcigmo.cz

Prezident salvádorského Střediska vhodných technologií (CESTA), Ricardo Navarro, požaduje, aby americká velvyslankyně v Salvádoru, Mari Carmen Aponte, zastavila nátlak na vládu Salvádoru k nákupu GM semena společnosti Monsanto, místo ne-GMO semen od domácích dodavatelů.

„Rád bych americkou velvyslankyni požádal, aby zastavila nátlak na vládu (Salvádoru), aby nakupovala ‚vylepšené‘ GMO semena,“ řekl Navarro, kdy z toho budou mít prospěch pouze americké nadnárodní firmy a poškodí to domácí produkci semen, uvedl minulý týden Verdad Digital.

V posledních týdnech Amerika tlačí na salvátorskou vládu, aby podepsala druhou dohodu s Millennium Challenge Compact. Jednou z hlavních podmínek této dohody je údajně nakupování GMO semen od společnosti Monsanto.

Na konci r. 2013 bylo oznámeno, že bez „specifických“ reforem ekonomické a ekologické politiky, americká vláda neposkytne Salvádoru pomoc ve výši 277 milionů dolarů, prostřednictvím Millennium Challenge Corporation (MCC).

Millenium Challenge Corporation je americká agentura pro zahraniční pomoc, která byla vytvořena americkým kongresem v lednu 2004. Podle MCC „změnili se rozhovory o tom jak nejlépe poskytnout ‚chytrou‘ americkou zahraniční pomoc tím, že se zaměří na ‚dobrou‘ politiku“.

Nyní je zřejmé, že „specifickými reformami“ MCC myslí reformy, které umožní vnucení GMO plodin a spolu s pesticidy vládě a občanům Salvádoru.

Je snad náhoda, že MCC opozdila své dohodnuté počáteční platby poté, co vláda El Salvadoru v září 2013 oznámila, že zakazuje používání glyfosátu (Roundupu) a 52 dalších nebezpečných chemikálií?

Prodeje glyfosátu, herbicidu Roundup, jsou hlavním zdrojem zisku biotechnologického průmyslu na celém světě a tato chemikálie tvoří také základ celého systému, který umožňuje pěstování GMO plodin.

Zákaz glyfosátu salvadorskou vládou přišel během objevení se záhadného onemocnění ledvin, které zabíjí tisíce zemědělských pracovníků v regionu. Ministerstva zdravotnictví střední Ameriky podepsala v březnu 2013 deklaraci, uvádějící toto onemocnění jako hlavní prioritu veřejného zdravotnictví, a zavázaly se k řadě kroků v boji s jeho šířením, sdělilo Středisko veřejné integrity.

Během posledních dvou let Středisko veřejné integrity zkoumalo, jak vzácný typ chronického onemocnění ledvin (CKD) zabíjí tisíce zemědělských pracovníků podél pacifického pobřeží střední Ameriky, jakož i na Srí Lance a v Indii. Vědci zatím definitivně příčinu této choroby neodhalili, ačkoliv vynořující se důkazy ukazují coby na potencionálního viníka na toxické těžké kovy obsažené v pesticidech.

Srílanský vědec dr. Javasumana nedávno zveřejnil studii v Mezinárodním časopise výzkumu životního prostředí a veřejného zdraví, která uvádí souvislost mezi Roundupem (alias glyfosátem) a CKD.

„Na planetě existuje škodlivá korporace jménem Monsanto … je opravdu znepokojivé, že se USA pokouší ji protlačovat …“, uzavírá Navarro, který doufá, že členové salvadorského zákonodárného shromáždění jakoukoliv manipulaci ze strany USA nepřijmou.

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.