Ve středu 25. 6. 2014 zorganizovala Svoboda zvířat protestní akci před pražskou pobočkou Air France. Ta totiž jako jediná evropská aerolinka stále přepravuje opice do laboratoří. K dispozici zde byla kolemjdoucím i petice proti praktikám této společnosti a náš nový leták o Air France.
Primáti používaní k nejrůznějším pokusům, jsou chováni v chovných centrech a dodáváni do laboratoří, nebo odchytáváni v přírodě a přepravováni na dlouhé vzdálenosti do Evropy a USA. Protesty veřejnosti přesvědčily mnohé letecké společnosti, aby s přepravou opic skončily. Jedinou evropskou aerolinkou, která se dosud na přepravě primátů podílí, je Air France. Evropští ochránci zvířat se proto v posledních letech snaží tuto společnost přesvědčit, aby s přepravou primátů také skončila. Do kampaně se zapojila i česká organizace Svoboda zvířat, která dnes mezi 16:30 a 19:00 pořádá před pobočkou Air France (Jungmannova 750/34, Praha 1) protestní akci. Na místě také bude možnost podepsat petici proti přepravě primátů touto aerolinkou.
Každý rok se po celém světě letecky přepravují desítky tisíc primátů, kteří pak trpí a umírají ve výzkumných laboratořích například při testech toxicity nebo při výzkumu nejrůznějších nemocí. Makakové dlouhoocasí, makakové rhesus a další druhy primátů se buď odchytávají z divoké přírody v zemích jako Mauricius, Čína, Vietnam, Indonésie, Kambodža, Laos, Filipíny či Barbados, nebo jsou chováni v nevhodných podmínkách ve velkých chovných zařízeních v těchto zemích.
Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat popisuje, jak přeprava opic probíhá: „Zvířata jsou odtržena od svých rodinných skupin, umístěna do malých dřevěných beden a přepravována jako náklad v podpalubí dopravních letadel. Během dálkových letů opice strádají hladem a žízní. Jsou stresovány hlukem, extrémními změnami teplot a špatným větráním. Toto jejich utrpení trvá celé dny a u některých z nich má za následek i smrt.“
Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) s pomocí veřejnosti postupně přesvědčila mnohé letecké společnosti, jako jsou například Lufthansa, British Airways, ČSA, Finnair, Alitalia, Iberia, Swiss International Airlines, Brussels Airlines, Delta Airlines, Northwest Airlines, United Airlines, South African Airways a China Airlines, aby s přepravou opic skončily. Několik aerolinek se však na tomto obchodu i nadále podílí. Air France je mezi nimi poslední evropskou leteckou společností.
„Do České republiky nejsou dováženy opice z přírody, nicméně do mnohých evropských zemí ano. Až nebude žádná letecká společnost ochotna opice přepravovat, zásobování laboratoří po celém světě bude mnohem obtížnější,“ vysvětluje Bartušková a dodává: „Pokusy na primátech a dalších zvířatech jsou nejen kruté, ale jejich výsledky ani nejsou spolehlivě přenositelné na člověka. Mezi metody bez zvířat, které lze využít místo těchto pokusů, patří například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné kultury nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících.“
zdroj: Svoboda zvířat