Denis Solopov a Petr Silajev byli amnestováni

DSC_5270-150x150Převzato z ABC.

Hlavní vyšetřovací správa ruského ministerstva vnitra rozhodla zastavit trestní stíhání Petra Silajeva a Denise Solopova, kteří byli obviněni z útoku na radnici města Chimki v červenci 2010, sdělila advokátka asociace Agora, Světlana Sidorkinová. Právnička z Agory vypracovala příslušné podklady, které Solopovovi a Silajevovi umožnily využít amnestie.

Případ Chimki byl otevřen kvůli demonstraci anarchistů a antifašistů proti kácení lesa při stavbě silnice. Akce skončila symbolickým útokem na radnici města Chimki, ležícího nedaleko Moskvy. Na budovu se tehdy házely dýmovnice, prázdné lahve a balonky s barvou. Trestní řízení bylo zahájeno na základě paragrafu 213, odst. 2 Trestního zákoníku Ruské federace (výtržnictví).  Denis Solopov a Petr Silajev byli vedeni jako podezřelí, utekli za hranice a dostali politický azyl – Solopov v Nizozemsku a Silajev ve Finsku.

V listopadu 2011 soud v Chimki odsoudil Maxima Solopova ke dvěma letům podmíněně a zprostil viny novináře institutu „Kolektivní akce“ Alexeje Gaskarova. Oba strávili dva měsíce za mřížemi kvůli případu Chimki. Později Gaskarov vysoudil 50 tisíc rublů za nezákonné trestní stíhání.

V květnu 2012 ruské ministerstvo vnitra oznámilo, že po Silajevovi pátrá ve spolupráci s Interpolem, bez ohledu na to, že mu byl ve Finsku udělen politický azyl. Byl zatčen ve Španělsku a strávil deset dní v místním vězení. V květnu 2013 požádal o vymazání z databáze Interpolu v souvislosti s politickým charakterem jeho stíhání.

Gaskarova znovu zavřeli v dubnu 2013, a to kvůli případu Bolotného náměstí. Je obviněn podle paragrafu 318, odst. 1 Trestního zákoníku RF (použití násilí vůči představiteli státní moci). Podle vyšetřovatelů Gaskarov v době střetů na Bolotném náměstí při Pochodu milionů 6. května 2012 „tahal“ příslušníka vnitřních vojsk za ruku a pokoušel se odtáhnout jednoho z příslušníků zásahové jednotky od demonstranta.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.