Greenpeace zablokovali Chevron v Rumunsku

thumb.php_-150x150Během třetího pokusu o zastavení těžby břidličného plynu americkou energetickou společností Chevron v Rumunsku, zablokovalo v pondělí okolo 25ti aktivistů Greenpeace přístup na těžební místo.

Demonstranti si spoutali ruce a sedli si před vchod těžebního místa na severovýchodě vesnice Pungesti. Zablokovali vjezd nákladním automobilům a vyvěsili transparent s nápisem “Žádný fracking.“ Aktivisté Greenpeace z Rumunska, Rakouska, Čech, Německa, Polska, Slovenska a Maďarska byli společně spoutaní do zábran a požadovali, aby Chevron opustil tuto zemi. Protest trval 15 hodin, než policie všechny aktivisty vyklidila, přitom měla média vstup zakázán.

Fracking je kontroverzní těžební technika, která zahrnuje vstřikování vody a chemických látek hluboko pod zemský povrch, aby uvolnila plyn. Ekologové varují, že chemicky nebezpečný odpad by mohl kontaminovat čerstvé vodní zdroje a samotný fracking může způsobit menší zemětřesení. Navzdory velkému odporu obyvatel, kteří se obávají škod na životním prostředí, Chevron v květnu zahájil své první průzkumné vrty v Rumunsku. Laurentiu Ciocirlan koordinátor kampaně Greenpeace řekl, že těžba břidličného plynu  nemůže být prováděna pokud má vliv na život statisíců lidí.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.