Aktivisté uzavřeli závod na využití biomasy

CFD14-150x150Tři obránci Země byli vzati do vazby během ranní akce v závodu na zpracování biomasy společnosti Seneca ve městě Eugene v Oregonu (USA).

Desítky aktivistů z Cascadia Forest Defenders a Earth First! se dnes ráno sešli před závodem na zpracování biomasy Seneca Jones a protestovali proti zprivatizování veřejných pozemků ve státním lese Elliott a proti pokračování znečišťování v západním Eugene

Několik lidí bylo připoutáno k zařízení, kde blokovali nákladní automobily, kterými je biomasa vkládána do spalovacího procesu. Aktivisté z věže spustili transparent s nápisem: „Seneca Jones: Zprivatizování pobřežní oblasti, znečištění západního Eugene.“

Aktivisté upozorňují na úlohu těžařské společnosti Seneca Jones v privatizaci státního lesa Elliott. Tento měsíc vykoupila zmíněná společnost 788 akrů v lese Elliott v části nazvané East Hakki Ridge. Kathy Jones spolumajitelka společnosti Seneca nedávno zveřejnila záměr společnosti vykácet East Hakki a nahradit ho plantážemi douglasek.

Richard Halley z  Cascadia Forest Defenders to komentoval slovy: „Ačkoliv vše Katty Jones maluje na růžovo, její společnost je ve skutečnosti špatný soused všude, kde působí. Zde v Eugene Seneca způsobuje znečištění. V panenském, nikdy předtím těženém lese Elliott, provádí společnost Seneca holoseče a umisťuje v něm oznámení „zákaz vstupu“. V East Hakki již není místo, kde by mohli místní lidé lovit ryby, chodit na výlety, kempovat nebo pozorovat ptáky. Teď je to firemní majetek.“

Coos Bay člen občanské vědecké skupiny Coast Range Forest Watch zdokumentoval v květnu hnízdění alkouna mramorovaného v East Hakki Ridge. Tito ptáci jsou chráněni podle federálního zákona o ohrožených druzích zakazující činnosti, které poškozují nebo zabíjejí ohrožené druhy, včetně ničení jejich habitatu. Měsíc po zjištění výskytu alkouna mramorovaného v East Hakki právní ochranářské organizace podali žalobu na Seneca Jones za těžbu dřeva. Alkouni byli nalezeni také v lesních pozemcích vykoupených dřevařskou  společností Roseburg Forest Products. Další pozemky budou na prodej tento podzim a Státní pozemkový úřad (State Land Board) zvažuje privatizaci celého lesa.

Navzdory tvrzení Seneca, že jsou ekologickou společností, spalovna biomasy při prvním testu znečišťování prováděným Agenturou na ochranu přírody (EPA) v roce 2011 neuspěla. Společnost stále požaduje více státních prostředků na náhradu svých výrobních nákladů. Přestože má závod negativní dopad na kvalitu ovzduší, přijímá společnost Seneca 10 milionů dolarů z daní od státu Oregon v rámci vládního programu Business Energy Tax Credit.

Podle místního obyvatele Matthewa Hawkse „má závod mezi místními špatnou pověst již od svého otevření. Využívají marketing a označují svůj business jako „zelené řešení,“ ale ve skutečnosti škodí životnímu prostředí kolem nás. Zejména znečišťuje vzduch, který dýcháme.“

Spalovna, která zaměstnává pouze 11 lidí, uvolní odhadem přes 8000 kg toxinů ročně do ovzduší v Eugene, což je navíc ke 33 000 kg, které uvolní každý rok zpracování biomasy. V okolí do pěti kilometrů od závodu Seneca se nacházejí tři školy.

„Zatímco holoseče a privatizace ve státním lese Elliott se dělají ve jménu veřejného vzdělávání, bere tato nezodpovědná společnost miliony dolarů z veřejných rozpočtů a znehodnocuje zdraví a bezpečnost dětí školního věku ve svém okolí. To je opravdu zvrácené,“ řekla Cordelia Finley z Cascadia Forest Defenders.

Poté co proběhl každoroční kemp Earth First!, nazývaný Round River Rendezvous, v lesích jižního Oregonu provádějí tyto akce společně s Cascadia Forest Defenders z Eugene aktivisté z celého amerického kontinentu.

Cascadia Forest Defenders

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.