Blokáda zastavila těžbu pralesa v Mattole Forest

skunk-150x150„Skunk“ – americký ochránce přírody se rozhodl zavěsit do stromů, aby se pokusil bránit důležitou oblast v povodí řeky Mattole na Severu Kalifornie. Touto blokádou se mu podařilo zastavit výstavbu nové zásobovací cesty těžařů do této oblasti pralesa.

Skunk je podporován osadníky z  okresu Humboldt a spojenci, kteří již několik měsíců pracují na zastavení těžebního plánu společnosti Humboldt Redwood v Mattole Forest. Plán těžby je přibližně 1000 akrů. Na protest proti těžbě lesa v Mattole rozvěsili aktivisté v dubnu  transparenty napříč státním parkem Humboldt Redwoods.

Zatímco těžařská společnost tvrdí, že netěží dřevo ve starých pralesních porostech, jejich záměr vymezuje těžbu na oblasti, ve kterých se nachází více než 8 starých stromů na akr. Dále pak staré porosty definují, jako stromy existující od roku 1800, takže vytěží všechny stromy mladší než 214 let.

Skunk se dožaduje: „Naše hlavní požadavky po těžařské společnosti Humboldt Redwood jsou jednoduché. Zastavte těžbu dřeva a nekácejte původní dřeviny pralesa. Tato těžařská silnice ohrožuje prales, který nebyl nikdy dříve těžen a pokud místní komunita nepovstane a nezastaví to, bude razit cestu těžbě ještě významnějších habitatů.“

Mattole poskytuje útočiště orlu skalnímu a puštíkovi západnímu, kteří se zde vyskytují společně s dalšími vzácnými druhy živočichů. Stovky let je prales domovem pro dřeviny, jako jsou javor velkolistý, planika menziesová, douglaska tisolistá, stále-zelený strom Lithocarpus densiflorus a nejznámější sekvojovce, kterých zbývá již jen cca 45% z původního porostu.

Tato oblast v severní Kalifornii má již dlouhou historii (po celá devadesátá léta minulého století) v boji za ochranu lesa proti dřevařské společnosti Maxxam/Pacific Lumber. To, co zde nyní odehrává, je zřejmě začátek nové kapitoly.

Earth First Newswires

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.