Protestní kemp proti frackingu v anglickém Blackpool

Blackpool-Anti-Fracking-C-009-150x150Několik stovek aktivistů proti frackingu okupuje pole nedaleko navrhovaného průzkumného vrtu pro těžbu břidličného plynu na východ od města Blackpool v hrabství Lancashire. Skupina No Dash for Gas založila protestní kemp s názvem Reclaim the Power v těsné blízkosti jednoho ze dvou plánovaných míst těžby energetické společnosti Cuadrilla. Igna Wilde, jedna z aktivistek, tvrdí: “Blackpool bylo prvním testovacím místem pro frackování ve velké Británii. Takže chceme zastavit fracking tady a fracking kdekoliv jinde v této zemi.”

Loňské léto okupovala stejná aktivistická skupina místo nedaleko vesnice Balcombe v hrabství Sussex a zastavila zde zkušební vrty společnosti Cuadrilla. Byly zde zatčeny desítky aktivistů, převážně za blokování silnice, když chtěli zastavit nákladní auta směřující na těžební místo. Policie ze Sussexu provedla masivní operace s náklady asi 4 miliony liber (140 milionů korun).

Igna Wilde, která se blokády v Balcombe také účastnila, tvrdí: “Jsme proti frackingu kvůli environmentálním a zdravotním dopadům. Ohrožuje to znečištěním vodu a vzduch. Nový plyn neučiní energii dostupnější. Ve Velké Británii jsou tisíce lidí trpících energetickou chudobou, ale fracking jejich problém nevyřeší. Nesníží to účty za elektřinu. To co potřebujeme je obnovitelný, udržitelný a demokratický energetický systém.”

Hydraulické štěpení, kterým je těžen břidličný plyn zahrnuje napumpování toxických chemikálií a vody za vysokého tlaku do podzemí, čímž se vytvoří malé praskliny v podloží, kterými unikají bublinky plynu uvězněné v břidlici. Těžební operace na tomto místě byly pozastaveny v roce 2011 po dvou lokálních zemětřeseních, ale omezení bylo zrušeno na konci roku 2012, což dláždí cestu novým žádostem, které Cuadrilla podala na zastupitelstvo hrabství Lancashire v květnu tohoto roku. Rozhodnutí jsou očekávána do prosince.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.