Ve Velké Británii proběhl týden přímých akcí proti těžbě břidličného plynu

BvUW8h9CYAAXfmu-150x150Protestní kemp, blokády, věšení transparentů a invaze do kanceláří: to vše proběhlo minulý týden na různých místech Velké Británie.

Britští aktivisté proti frackingu projevují během jejich boje proti propojenci lobistických skupinpodporovaných těžařským průmyslem velkou dávku kreativity. Aktivisté se tento týden přilepili sekundovým lepidlem rukama na hlavní vchod budovy Ministerstva životního prostředí, potravin a venkova v Blackpool. Další protestující způsobili velká dopravní omezení na Swansea, poté kdy zablokovali novou univerzitní budovu.

V Salfordu zavěsili aktivisté proti frackingu transperent z městského mostu, aby lidem připoměli, že více než 4 miliony litrů radioaktivní vody bude vypuštěno do Manchesterského plavebního kanálu z každé jednotlivé těžební operace, jejichž počet byl snížen kvůli významnému riziku zemětřesení způsobených v přiléhající oblasti těžbou. Další nenásilné protesty se odehrály v Londýně, Manchesteru a Leeds. Minulou neděli přilákal pochod centrem Blackpool stovky protestujících s obří monstr-loutku “Cuadzilla” ztělesňující těžební společnost Cuadrilla Resources, která plánuje těžbu frackingem v tomto regionu.

Aktivistická skupina proti frackingu No Dash For Gas samotná ohlásila tento týden 13 protestů po celé Velké Británii. Protestní kemp Reclaim the Power, který skupina organizuje, byl založen na navrhovaném těžebním místě na Preston New Road nedaleko Blackpool a běžel šest dní (14.-20. srpen). Aktivisté z Reclaim the Power tvrdí, že reagují na vládní report věnující se dopadům těžby břidličného plynu na venkovské komunity. Ve verzi reportu, který byl zveřejněn minulý týden, bylo podle aktivistů smazáno 63 oddílů. Chybějící oddíly údajně obsahovaly analýzu poklesu cen nemovitostí a poklesu služeb na venkově.

Protestující byli také pobouřeni nedávným jmenováním těžařského lobbisty Sira Phillip Dilleye vedoucím Britské agentury životního prostředí. Dilley, který byl jmenován britským premiérem Cameronem, je bývalým šéfem společnosti Arup, jež je jednou z největších frackingových společností ve Velké Británii a partnerskou společností Cuadrilla. Žádost společnosti Cuadrilla na testovací vrty těžby břidličného plynu v Preston New Road a Roseacre Wood obdržela přes 14 000 námitek. Licence na težbu frackingem mohou být někdy protlačeny velmi rychle, protože ministři mají finanční vazby s těžebními společnostmi, přičemž byly těmto společnostem věnovány miliardy liber v daňových úlevách a dotacích.

V odpovědi na vládní přehlížení veřejného mínění začali aktivisté proti frackingu po celé Velké Británii organizovat protesty upozorňující na úroveň korupce a nezájem o životní prostředí obyvatel. Aktivisté jsou podle Ashley Greye, člena No Dash For Gas, rozhodnuti pokračovat v protestech. Grey řekl: “Budeme pokračovat tak dlouho, dokud to neporazíme, protože chceme chránit náš venkov a chceme bezpečnou, čistou a levnou energii pro každého a chceme politický systém, který slouží všem a nejen úzké korporátní elitě.”

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.