Francie: masový protest proti letišti

nddl01Převzato z afed.cz

Čím víc vláda přitvrzuje, tím víc sílí hnutí odporu proti letišti v Notre-Dame-des-Landes, a to i přes ohlášení místního referenda. V sobotu 27. února se v Notre-Dame-des-Landes sešlo něco mezi 15 000 a 60 000 osob v místech, kde by měly zanedlouho začít stavební práce. Tři měsíce poté, co proběhla mezinárodní konference o klimatu a v době, kdy plně propukla krize současného modelu zemědělství, usvědčili demonstranti Françoise Hollanda z nedůslednosti.

V následující reportáži přiblížil sobotní protest jeho přímý účastník Nolwenn Weiler.

V sobotu to šlo v Notre-Dame-des-Landes dobře a zástupy houstly: podle organizátorů se více než 60 000 lidí (podle policejní prefektury 15 000) shromáždilo na rozcestí čtyř cest, které spojují Rennes a Nantes, na západním okraji oblasti vytipované pro budoucí letiště. Demonstrovali proti hrozbě vyhnání, za opuštění projektu letiště a za budoucnost anarchistické Obranné zóny – Zone À Défendre (známé pod zkratkou ZAD), nedalekého lesního squatu.

Demonstranti vyrazili ráno na kolech, na traktorech nebo pěšky, aby se sešli ve 13 hodin „u silničního náspu, určeného ke stavbě přípojky k letišti“, vysvětluje Chantal Roullaudová, členka Acipa, kolektivu, který sdružuje odpůrce projektu. Prodává samolepky za stolkem své asociace a přitom si upravuje šálu a čepici: vítr nepříjemně fouká. Několik kroků od ní nabízí polní kuchyně horkou polévku, „připravenou s láskou a ze zeleniny vypěstované v ZAD“. I další dodávky a vozítka nabízejí jídlo, pivo a svařené víno. Rodiny a přátelé si s sebou vzali termosky a všechno ostatní na piknik, děti vykukují z přívěsných vozíků za kola, hudebníci se společně dávají do hraní.

Sjeli se ze všech koutů Francie, téměř 70 vozidel je tu z Lille, Paříže, Marseille či Toulouse, podporu demonstrujícím vyjádřily spřátelené kolektivy z Německa, Itálie, Turecka, Belgie, Velké Británie, z Quebeku… Sylvie, Edwige a Isabelle přijely z Burgundska. Už potřetí projely celou Francií, aby podpořili demonstrující, oponující stavbě letiště. „Notre-Dame-des-Landes je místem krystalizace hněvu,“ říká Sylvie. „Jsme rozhořčené tváří v tvář čím dál tím většímu rozporu mezi slovy a činy. Organizuje se tu konference o klimatu, a potom se má postavit další letiště? Mluví se o záchraně zemědělství, a tady chtějí zničit oblast, ve které lidé chtějí nadále pokračovat v její kultivaci?“ Edwige k tomu připojuje: „Být zde je pro nás také způsob, jak se postavit proti výjimečnému stavu, u nějž hrozí, že se stane stavem trvalým.“ A za výjimečného stavu je velmi snadné prohlásit jakékoli shromáždění za ilegální.

Stovky transparentů a vlajek, připevněných na baťůžcích, na traktorech nebo na dětských kočárcích s nápisy „Letiště NE!“ vlají během pochodu, jehož se účastní také klauni, hudebníci, několik představitelů evropských ekologických politických stran (zelení, levice nebo Nová antikapitalistická strana a jiná hnutí bojující proti velkým a zbytečným projektům). „Mezi různými hnutími proti velkým zbytečným projektům je hodně solidarity,“ připojuje se Johan, člen skupiny bojující proti projektu úložiště jaderného odpadu v Bure dans la Meuse. „Dnes jsme tady, abychom podpořili boj proti letišti v Notre-Dame-des-Landes. Je to také příležitost diskutovat s lidmi, kteří o nás nic nevědí. Když mluvíme o Bure, lidé si klepou na hlavu, protože si myslí, že naše věc je naprosto beznadějná. Ale my jsme přesvědčeni, že zvítězíme!“ Členové koordinačního výboru, kteří zorganizovali velkou mobilizaci na sobotu 27. února, vyjadřují stejné přesvědčení. „Ti, kteří žijí v ZAD a obdělávají tam půdu, ti neodejdou! Nikdy tu nebude letiště Notre-Dame-des-Landes!“ ozývá se opakovaně z tribuny. Dav vytvořil obrovský barel, visící tři metry nad zemí, který „hlídkuje“ pro případ policejních manévrů.

„Všichni tady z toho máme radost,“ dodává Sylvian Fresneau, jenž patří mezi zemědělce, kteří se měli vystěhovat do 25. ledna. „Je to důležitá zpráva pro stát, pro projekt letiště, ale také pro zemědělskou politiku. Lidé jsou tu, aby zachránili zemědělskou půdu, na níž jsou malá hospodářství. Dohodli jsme se tu na tom, že budeme udržovat meze, pěstoval polykultury: přesně o to tu jde. Proč tady všechno zničit, aby se to zase jinde rekonstruovalo?

Na sklonku dne, když se smotávají transparenty, se několik demonstrantů zmíní o referendu. François Hollande ho ohlásil na 11. února a mělo se týkat jen obyvatel oblasti Loire-Atlantique. „Ale tady jde o obyvatele všech zemí,“ říká jeden z nich. „Proč se tedy zajímali o názor pouze lidí z jednoho departementu?“ Vždyť, jak říkal Thibault během pikniku, „týká se to všech, všech zemí, dokonce celé planety“. Pro vládu bude obtížné ignorovat tuto masivní demonstraci. Pokud jde o přípravné stavební práce, měly by začít v polovině března v těsné blízkosti místa, kde se konalo toto shromáždění.

Zdroj:

http://www.bastamag.net/Il-n-y-aura-jamais-d-aeroport-a-Notre-Dame-des-Landes

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.