Finsko: Protijaderní aktivisté blokovali silnici

no-fennovoimaDne 6. dubna zablokovali protijaderní aktivisté provoz na staveništi jaderné elektrárny Fennovoima-Rosatom v Pyhajoki (Finsko). Blokáda trvala zhruba dvě až dvě a půl hodiny.

V současnosti vede ke staveništi jen jedna silnice, kterou může projet těžká technika. Na tuto silnici se připojuje menší silnice, která vede k lomům používaným jako velké skládky, které nyní na místě vznikají. Díky tomu je staveniště zranitelné pro různé metody přímé akce. 

Aktivisté zablokovali tři kamiony, což vedlo k tomu, že vozidla uzavřela kompletně celou dopravu. Jeden aktivista vylezl na střechu kamionu přímo na silnici vedoucí z lomů na staveniště, díky čemuž vozidlo zastavilo. Dva další vozy byly zablokovány na spojující silnici. Jeden aktivista byl vybaven trubkami na ruce. Aktivista se připoutal v těsné blízkosti palivové nádrže vozidla, což se spolu se strukturou a materiálem trubek osvědčilo, protože to byl pro policii větší problém.

Po několika kontrolách a zmatených pohledech se policisté vzdálili. Kroutili hlavami a snažili se na něco přijít. Po chvíli si řidič, nezávisle na policii, zavolal dva své kolegy. Ti začali rozebírat část vozu a chtěli odstranit aktivistu s celým poutacím systémem namísto toho, aby se snažili trubku rozpojit. Aktivista poté se širokým úsměvem hlásil, že než sundali celou krytinu z palivové nádrže, zabralo to delší dobu, pořádné zapocení, spoustu nadávek a bouchání kladivem.

Aktivista ze střechy kamionu byl nakonec odstraněn pomocí vysokozdvižné plošiny. Policii dělalo problémy dojet s těžkým vozem na úzké místo na silnici, k čemuž přistoupili poté, co se neúspěšně snažili sundat aktivistu dolů přes střešní okno vozidla.

Jaderná elektrárna Fennovoima-Rosatom, která se má na místě vybudovat, nemá stále platné stavební povolení. Společnost také nemá plán, jak a kde bude skladovat jaderný odpad elektrárny. Fennovoima-Rosatom by měla do června 2016 předložit plán týkající se problematiky nakládání s odpady. V případě, že tak neučiní, stavební povolení by dle zákona nemělo být uděleno. Protijaderní aktivisté si myslí, že šance společnosti nejsou vysoké. Vše, co bylo doposud na místě postaveno, bylo provedeno na základě povolení od místní samosprávy jako “terénní úpravy” a “předběžné práce typu silniční stavby, kácení holin a stavba skládek”

V současnosti se na staveništi Fennovoima-Rosatom pracuje dál ve zrychlenému harmonogramu. Některé stroje pracují sedm dní v týdnu. Nákladní automobily jezdí na skládku šest dní v týdnu. Vše probíhá od šesti ráno do pozdních nočních hodin. Místní obyvatelé kontaktovali protestní kemp ohledně hluku a rušné dopravy.

Vypadá to, že Fennovoima-Rosatom se snaží stihnout co nejvíce destrukce než začne období hnízdění ptáků, což by teoreticky mělo některé práce přerušit, a také než začne Reclaim the Cape, což je akční týden (22.4.-1.5.2016), který do této oblasti přivede krásnou bandu protijaderných, environmentálních a protiválečných aktivistů.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , . Bookmark the permalink.