Křetínského špinavý byznys vyčistila uklízecí četa

2016_06_21_cisteni_EPH_happening_zewlakk_-2565Lidé z iniciativy “Limity jsme my!” dnes symbolicky vyčistili sídlo Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Praze od nánosu nečistot, které firma ve své historii nasbírala. Na transparentech měli slogan “Jsme čistí. Jako uhlí. EPH” v češtině, švédštině a angličtině.

EPH Daniela Křetínského se dohodla se švédskou státní firmou Vattenfall na prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v německé Lužici, avšak prodej musí ještě schválit švédská vláda. Lidé z iniciativy “Limity jsme my!” vyzývají švédskou vládu, aby neprodávala hnědouhelné akvizice firmě, jejíž majitelé sídlí v kyperském daňovém ráji a která v roce 2012 dostala pokutu od Evropské komise za obstrukce při antimonopolním vyšetřování. EPH navíc v Německu už uhelné doly a elektrárny koupila v prapodivném procesu, kvůli němuž jednoho ze šéfů dceřinné firmy Mibrag dodnes prošetřuje policie.

2016_06_21_cisteni_EPH_happening_zewlakk_-2499

Účastníci akce vstoupili krátce po obědě do sídla EPH, kde se pomocí čistících prostředků symbolicky pokusili firmu očistit od špinavého byznysu, který EPH v minulosti vedla. Chtěli tak upozornit švédskou vládu, že EPH nesplňuje vysoké skandinávské standardy korporátní odpovědnosti.

2016_06_21_cisteni_EPH_happening_zewlakk_-2589

Josef Patočka z iniciativy Limity jsme my řekl: „Křetínského EPH má podle našeho názoru za sebou historii pochybné a nezodpovědné firmy, která s oblibou vydělává na úkor společnosti i přírody. Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi – a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány.”

2016_06_21_cisteni_EPH_happening_zewlakk_-2621

Protest navazuje na celoevropskou vlnu odporu proti prodeji lužických dolů a elektráren a jejich dalšímu provozování. V polovině května se přímo v německé Lužici odehrály masové protesty Ende Gelädne, během nichž více než čtyři tisíce lidí obsadily povrchový důl Welzow-Süd, uhelné překladiště a elektrárnu Schwarze Pumpe. Další protesty se uskutečnily přímo na jednání švédského parlamentu či na střeše úřadu vlády.

2016_06_21_cisteni_EPH_happening_zewlakk_-2708

Prodej hnědouhelné divize Vattenfallu budí ve Švédsku i v Německu vášně v politických debatách i v mediálním prostoru. Ve Švédsku ho kritizují také mnozí koaliční politici. Například podle sociálních demokratů Ulfa Bjerelda a Rafaela Waterse z partajní frakce víry a solidarity by vláda měla prodej okamžitě zastavit. Veřejně se proti prodeji vyjádřil i šéf mladých sociálních demokratů Philip Botström nebo vlivný člen strany Carl Schlyter. Vedení koaliční Strany zelených čelí kvůli prodeji vnitrostanické krizi a kritice od vlastních členů i od kolegů v zahraničí.

This entry was posted in Akce and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.