Huasco, Chile: Místní komunita odmítá přístup japonské těžařské firmě

Skupina geologů pracující pro japonskou firmu zvanou Pan Pacific Copper Exploration, která je současným vlastníkem těžařského projektu Casarones nacházejícího se v Tierra Amarilla v regionu Atacama, nemohla vstoupit na místo plánovaného průzkumu, protože jim místní komunita Huascoaltino stála v cestě. 16. ledna okolo 11. hodiny lidé z území Valeriano překvapili skupinu Japonců prozkoumávajících horské pásmo, kde je mnoho vodních pramenů zásobujících řeku Huasco a tamější laguny. Blízko laguny Chica se dokonce nachází archeologické předkoloniální pozůstatky.

Když místní obyvatelé přišli blíže se zeptat horolezců, co jsou zač a co tam dělají, dostalo se jim odpovědi, že prozkoumávají terén. Lidé z kmene Huascoaltino poté reagovali tím, že jim dále odmítají průchod. Zákazem vstupu se muži na koních pustili směrem k indiánským ženám, které blokovaly jejich cestu. Následně se hlídač parku, člen Huascoaltino komunity, zeptal muže zodpovědného za vedení projektu na povolení. Muž odpověděl, že Huascoaltinové jim povolení již dali, načež hlídač parku poznal, že jde o lež, a proto jim zamítnul přístup. I přesto muž ukázal dokument podepsaný Cristianem Cayo Aróstica a Noriem Tsushimou, reprezentanty geologické firmy žijícími v Santiagu. Dokument byl následně zničen lidmi z indiánské komunity, kteří za křiku urážek a házení kamenů vyhnali geology pryč.

Creando Valle je organizace s místní identitou údolí Huasca, která sjednocuje Původní Národy za účelem uchovat, chránit a bránit zemi svých předků:

„Nejsme tady proto, abychom přijímali někoho se špinavými úmysly. Činíme tak svýma vlastníma rukama, nepotřebujeme žádné politické zástupce. Máme vlastní zplnomocnění – respekt k našim předkům nám dává nezbytnou odvahu, naše kořeny a původní identita nás pak pozdvihnou se silou, důstojností a svobodou, které nikdy nebudou na prodej.“

Přeloženo z Earth First Newswire

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.