Protestující v Británii zablokovali silnici na více než 28 hodin

Demonstranti bojující proti novému povrchovému uhelnému dolu na severu Anglie zablokovali silnici na více než 28 hodin, aby zabránili těžební společnosti Group Banks dokončit výstavbu přístupové komunikace. V sobotu 2.6. večer se první dvojice demonstrantů rozhodla využít propojených trubek k blokování uzavřené ulice A692 mezi městy Leadgate a Dipton, nedaleko od přístavu Bradley.

Následující den se ve večerních hodinách přidali další dva protestující a zablokovali silnici ve stejném pruhu, zatímco původní pár byl stále na svém místě. Všichni protestující byli následně zatčeni. Práce na komunikaci skončili v sobotu ve 20:30 a nějaký čas trvalo než znovu započali.

Simon Daniels, jeden z demonstrantů, k tomu řekl: “Strávil jsem čtyři roky studiem klimatických změn. Dnes dávám výsledkům mých výzkumů reálnou podobu. Uhlí musí zůstat pod zemí a proto jsou moje činy nezbytné.”

Protestující tvrdí, že je nezbytné zastavit skupinu Banks od vybudování přístupové cesty, aby se zajistilo, že budování otevřeného dolu nebude pokračovat. Tvrdí také, že důl bude mít zničující důsledky na zdraví společnosti, stejně jako nezvratné dopady na životní prostředí. Řada demonstrantů, včetně místních obyvatel, se rozhodla konat pomocí přímých akcí, aby došlo k průtahům v práci na otevření dolu.

Na akci se policie rozhodla, že nebude zasahovat proti první dvojici protestujících a na místo zavolala na pomoc hasiče, místo speciální policejní jednotky, která má podobné věci na starosti.

Protestující nesouhlasí se zásahem hasičů. Argumentují tím, že specializovaný policejní tým by se měl zabývat zařízeními typu “lock-on”, jelikož nebyli ohroženy životy protestujících. Robyn Clogg, místní obyvatel z High Stables k tomu dodal, že “po rozhovoru s tajemníkem Unie požárníků v Durhamu bylo zřejmé, že Unie necítila, že to bylo vhodné využití jejich času a zdrojů.”

Druhá skupina protestujících dorazila na místo následující den v 18:00. Policisté odnesli dvojici na chodník, zatímco jejich paže byly stále připojeny k trubkám. Nedaleko stojící podporovatelé měli obavu, že by tento krok mohl ohrozit zdraví a bezpečnost protestujících. Protestující se kolem půlnoci rozhodli ze své vůle odemknout od trubek.

Tato akce proběhla dva dny poté, co se tři protestující podobným způsobem zablokovali před firmou Tynedale Roadstone ve městečku Newburn, aby zabránili dodávce asfaltu do otevřeného dolu. Po několika hodinách společnost odmontovala okolní ploty, aby vytvořila novou cestu pro nákladní automobily, které tak mohly opustit areál.

Mike Terrison, jeden z protestujících, k tomu uvedl, že tato “přímá akce byla účinná, jelikož jsme se postavili proti firmě Banks a jejich záměru zničit údolí Pont a ve svém důsledku nás tak přivést ke katastrofické změně klimatu v jejich nekonečném úsilí o zisk.”

Místní obyvatelka Suzanne Leighová uvedla: “Pokud si firma Banks myslí, že je necháme být, mohou se zamyslet znovu. Místní lidé bojovali třicet let, aby udrželi toto údolí zelené, vzduch čistý a fosilní paliva pod zemí. Během té doby se Británie přenesla přes těžbu uhlí. Uhlí je naším dědictvím, ale samotné údolí je něčím, co si ceníme nejvíce.”

Další z místních Tracy Gilman k tomu dodal: “Banks Group promeškala deadline pro dokončení své přístupové cesty do 3. června, ale již začala těžbu a vykazovala zjevný nesoulad s podmínkami stavebního úřadu. Existují také nezodpovězené otázky týkající se nedostatečného zkoumání živočišných druhů a s tím souvisejícího nelegálního zásahu do přírody, nedostatečného monitorování prachu bez celoroční analýzy kumulativního dopadu, který je třeba zkoumat. Nyní je načase, aby přijali zodpovědnost za to, že nezahájili tento projekt podle příslušných stavebních rozhodnutí. Tento otevřený důl je nezákonný a musí být zastaven TEĎ. Nyní budeme pracovat na tom, abychom zachránili co největší část údolí, a to tak dlouho jak dlouho bude firma Banks pokračovat. Pokud si v Banks myslí, že je vše u konce, tak se mýlí – toto je jen začátek.”

Minulou neděli uplynula lhůta, ve které skupina Banks žádala o povolení k těžbě, jejíž cílem je získání 550 000 tun uhlí pro použití hlavně v uhelných elektrárnách ve Velké Británii. Banks Group tvrdí, že zahájila svou práci navzdory tomu, že nedokončila své předběžné práce.

Zdroj: Freedom News

This entry was posted in Reporty and tagged , , , . Bookmark the permalink.