Förvilda – švédský ekokemp

Přínášíme report ze Švédska, kde nedávno proběhl skillsharingový kemp v lese “Vilseskogen”, který má být téměř celý vykácen. Stejně jako na mnoha místech v Evropě se zde sešli lidé, aby diskutovali, vzdělávali se, učili se od sebe a pomocí přímých akcí bránili přírodu. Více informací o švédské skupině, včetně videí z předešlích akcí, najdete na jejich webu.


Léta ve Švédsku jsou studená a slunce nikdy nezapadá. To jsme se dozvěděli během našeho týdenního pobytu v rozmanitém lese zvaném “Vilseskogen” nedaleko Gässjö v oblasti Angermanland ve středoseverní části Švédska. Rostou zde především borovice a smrky, z čehož některé jsou staré až 400 let. K dalším charakteristickým znakům místního lesa patří především losy a různé druhy lesních plodů a lišejníků. Během naší procházky jsme našli i několik ohrožených druhů a naší první divokou orchidej. Voda z většiny místních jezer i pramenů je pitná.

Náš kemp jsme postavili na kopci přímo uprostřed lesa. Šlo o malý kemp plný různorodých lidí včetně místních lidí z Gässjö. Proběhli zde různé workshopy jako například workshop sebeobrany, lezení po stromech nebo jsme se také naučili jak postavit dům ve větvích stromů. Také jsme si dali dlouhou procházku lesem a mluvili o možnostech, jak zachránit les před všemožnými lokálními hrozbami. Ale proč jsme se tu vlastně sešli?

Tento les by se měl stát toaletním papírem. Firma SCA, největší majitel pozemků v Evropě, chce vykácet celý “Vilseskogen”. SCA je firma, která vlastní certifikaci FSC (Forest Stuardship Council), aby mohla vypadat jako společnost čistá a ekologická. Ale pod značkou FSC dochází ke kácení lesů, kde se nacházejí ohrožené druhy zvířat a rostlin. SCA musí ochránit pouze 5% z celého lesa, ale tato chráněná území mohou v průběhu času měnit dle libosti. Tím se dostávají všechny jejich lesy do ohrožení a není nic, co by je v dlouhodobém horizontu ochránilo. My však známe pravou tvář firmy Slabomyslných Cynických Analfabetů.

This entry was posted in Reporty. Bookmark the permalink.