Soud v Münsteru předběžně zastavil kácení v Hambachu. Les je zachráněn nejméně na rok.
Převzato z webu a2larm.cz
Klimatické hnutí slaví úspěch. Po měsíci policejních manévrů a odporu tisíců lidí v Hambašském lese vydal soud v Münsteru ve zrychleném řízení předběžné rozhodnutí, podle kterého energetický koncern RWE v lese nesmí kácet. Zatím se nejdená o konečný rozsudek, ale pouze o předběžné rozhodnutí. Ale vzhledem k tomu, že sezóna kácení končí v březnu a do té doby další soud pravděpodobně nerozhodne, Hambašský les je nejspíš zachráněn nejméně na rok.
Podle soudu, který se problémem zabýval na základě žaloby Svazu ochrany přírodního a životního prostředí a německých Přátel země, je třeba vyjasnit, zda les není chráněnou oblastí se zvláštním společenským významem. Nahrával by tomu například výskyt vzácného netopýra velkouchého. Soud také zmínil, že RWE nebylo schopné doložit tvrzení, že se německá společnost bez uhlí, které je pod lesem neobejde. Akcie společnosti dnes spadly o 4,7 procenta.
Aktivisté, kteří nyní slaví, ještě ráno řešili zákaz dlouho připravované demonstrace, která se má odehrát tuto sobotu 6. října. Policejní zrušení demonstrace kritizovala německá veřejnost i zástupci Zelených a Die Linke, kteří ho označili za „svévolné porušení shromažďovacího práva“. I toto rozhodnutí dnes nakonec zvrátil soud, takže demonstrace proběhne a dá se předpokládat, že bude pojatá ve vítězném duchu.
Rozhodnutí soudu se slaví i v České republice, odkud již v minulých týdnech jezdili do Hambašského lesa klimatičtí aktivisté. Hnutí Limity jsme my poděkovalo všem, kteří se do zápasu o zachování lesa zapojili, a připomnělo, že jde o vítězství všech, „kteří na místě brání kácení, pořádají solidární akce, podepisují petice a podávají žaloby na RWE.“ Právě Limity jsme my spolu s Kolektivem 115 ve čtvrtek organizovaly demonstrace před německou ambasádou v Praze. Hosté oficiálních oslav znovusjednocení Německa procházeli kolem obřího banneru s nápisem „Hambi bleibt“ a poslouchali projevy a reprodukovaný zvuk rypadla.
Hnutí Limity jsme my ovšem také připomíná, že zápas za klimatickou spravedlnost rozhodnutím soudu nekončí. „Důl Hambach je stále v provozu a nedaleká elektrárna Neurath vypouští do ovzduší tuny oxidů uhlíku, které způsobují nenávratné změny klimatu a oteplení planety,“ píše se v jejich vyjádření. 25. října vypravují speciální vlak z Prahy až k hambašským dolům, kde se odehraje kemp a masové akce občanské neposlušnosti Ende Gelände.