Vznikl web GreenAction

Po delší době příprav vznikl informační web s názvem GreenAction, který si klade za cíl informovat v češtině o environmentálním aktivismu a přispět tím k povědomí o aktivismu obecně. V České republice je environmentální aktivismus již téměř vymizelým fenoménem. Aktivismem rozumíme nezprostředkované a neplacené jednání lidí nebo skupin. Proto za aktivismus nepovažujeme pokusy zprostředkovaného jednání “odborníků”, protože každý by měl mít právo být vyslyšen.

Environmentální organizace, které vznikly na začátku devadesátých let v Čechách a na Moravě, si již prošly svou radikální fází a transformovaly se do institucionalizovaných a profesionalizovaných organizací. Jejich činnost se nadále věnuje ochraně životního prostředí a přírody, ale z velké části kapitulovaly na ekologický aktivismus, tedy na dobrovolnou iniciativu lidí zdola, a staly se placenými konformními profesionály snažící se ovlivňovat věci odshora lobováním v rozhodovacích procesech. Jejich sdělení pro veřejnost je: „Dejte nám peníze, podpis pod petici nebo mandát jednat vaším jménem a my to za vás vyřešíme.“

Současná podoba environmentálního hnutí, ani politická atmosféra v české společnosti zatím nenapovídá, že by mohlo dojít ke změně a aktivistická ekologická nika by byla osídlena nějakým hnutím nebo organizací. Přesto všechno vznikl tento web, aby informoval o šafránu ekologického aktivismu v Čechách a o ekologickém aktivismu jinde ve světě, kde je na vzestupu, a aby inspiroval k aktivitě. Můžete se u nás dočíst o teorii, proč a jak přírodu chránit, jak environmentální problémy souvisí se sociálními a proč je i zelený kapitalismus neudržitelný. Můžete si přečíst reporty z environmentálních akcí nebo třeba nalézt inspiraci pro vlastní přímou akci. Tudíž chceme ukázat jak to může vypadat pokud si někdo řekne: „udělám něco sám.“ Nejsme aktivistickou organizací, ale pouze informačním webem na dané téma a budeme rádi za jakékoliv kritiky nebo ohlasy na naše texty a rádi uveřejníme i zaslané texty, které se věnují environmentálnímu aktivismu.

Pokud vás naše informace zaujaly, naštvaly, potěšily nebo jinak vzbudily váš zájem, budeme rádi, pokud se nám ozvete a napíšete svůj názor na náš email. Stejně tak budeme rádi, pokud máte nějaký text nebo prohlášení, které byste rádi uveřejnili na našem webu a týká se ekologického aktivismu. Případně pokud byste měli zájem nějakým způsobem s námi dlouhodobě spolupracovat, rozhodně nás to potěší. Jsme otevření jakékoliv spolupráci s aktivisty z jiných kolektivů a skupin.

Kontakt: greenaction(zavináč)riseup.net

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged . Bookmark the permalink.